Nurkowie minerzy Marynarki Wojennej testowali sprzęt i umiejętności w ekstremalnych warunkach

12 godzin temu

Dobiegło końca zimowe zgrupowanie kondycyjno-szkoleniowe nurków Marynarki Wojennej. Na wodach Jeziora Czos oraz w ośrodku szkoleniowym w Mrągowie specjaliści od działań podwodnych doskonalili techniki nurkowania, obsługę sonarów oraz procedury neutralizacji zagrożeń. Trening w niskich temperaturach i przy ograniczonej widoczności to element przygotowań do rzeczywistych operacji bojowych.

Zgrupowanie, organizowane przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża, to coroczne wydarzenie, które pozwala nurkom Marynarki Wojennej na doskonalenie swoich umiejętności w wyjątkowo wymagających warunkach. Sezon zimowy stawia przed nimi wyzwania, których nie doświadczają w cieplejszych miesiącach – niska temperatura wody, ograniczona widoczność i trudne warunki atmosferyczne sprawiają, iż ćwiczenia nabierają realizmu.

— Zimowe szkolenie nurkowe ma swoje wyjątkowe atuty – wymagające warunki atmosferyczne dodają realizmu, a wspólna praca różnych pododdziałów przynosi wymierne efekty. Tego rodzaju zgrupowanie pozwala na doskonalenie umiejętności w spokojnej atmosferze, bez presji czasowej, co daje możliwość lepszego przygotowania się na realne wyzwania, z jakimi będziemy musieli zmierzyć się podczas działań bojowych — podsumował dowódca zgrupowania.

Podczas szkolenia nurkowie ćwiczyli m.in. poszukiwanie i identyfikację zatopionych obiektów dzięki sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min. Po odnalezieniu podejrzanych przedmiotów przeprowadzano symulacje procedur ich zabezpieczenia i wydobycia na powierzchnię. Proces ten, zwany stropowaniem, był realizowany w warunkach ograniczonej widoczności i przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Grupy Nurków Minerów 8FOW każdego roku przeprowadzają dziesiątki operacji usuwania podwodnych zagrożeń na terenie całego kraju. Ich działania obejmują zarówno akweny morskie, jak i śródlądowe.

Uczestnicy szkolenia brali udział w intensywnych treningach kondycyjnych. Silna sprawność fizyczna jest niezbędnym elementem w zawodzie nurka wojskowego. Wykonywanie działań pod wodą w ekstremalnych warunkach wymaga wytrzymałości, siły oraz umiejętności pracy zespołowej. W związku z tym program zgrupowania obejmował także treningi siłowe, wytrzymałościowe i symulacje długotrwałego przebywania pod wodą.

Marynarka Wojenna RP posiada dwie Grupy Nurków Minerów w ramach 12. i 13. Dywizjonu Trałowców, a także specjalistów od prac podwodnych w 8. Batalionie Saperów z Dziwnowa oraz 43. Batalionie Saperów z Rozewia.

Grupy Nurków Minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców

Idź do oryginalnego materiału