Obowiązek raportowania schematów podatkowych a tajemnica zawodowa – co się zmienia?

1 tydzień temu

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną interpretację ogólną[1] dotyczącą zasad i obowiązków raportowania schematów podatkowych (MDR). Tym razem interpretacja odnosi się do tajemnicy zawodowej doradców podatkowych oraz rzeczników patentowych.

Co zakłada interpretacja dotycząca raportowania MDR?

W odpowiedzi na orzecznictwo TSUE oraz w celu wyeliminowania wątpliwości prawnych, 5 marca 2025 roku MF wydało interpretację ogólną dotyczącą zasad raportowania MDR. Interpretacja potwierdziła, iż doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, którzy są promotorami lub wspomagającymi, mogą powoływać się na tajemnicę zawodową – podobnie jak adwokaci i radcowie prawni. To zwalnia ich z obowiązku raportowania schematów podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Dotyczy to jednak wyłącznie schematów podatkowych niestandaryzowanych, czyli takich, które są dostosowane do indywidualnej sytuacji klienta. Schematy standaryzowane, charakteryzujące się powtarzalnością i możliwe do wdrożenia u więcej niż jednego korzystającego, nie są objęte tym zwolnieniem, ponieważ w świetle przepisów ich przekazanie nie stanowi naruszenia tajemnicy zawodowej.

Obowiązki informacyjne bez zmian

Choć w interpretacji ogólnej potwierdzono, iż doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi są zwolnieni z obowiązku raportowania schematów podatkowych, to muszą poinformować swoich klientów o konieczności ich zgłoszenia. W praktyce oznacza to, iż obowiązek raportowania spoczywa na korzystających.

Kto jest wyłączony ze zmian wprowadzanych przez nową interpretację MF?

Podejście MF w zakresie obowiązku raportowania schematów podatkowych nie dotyczy notariuszy, audytorów, księgowych czy bankowców, którzy są zobowiązani do zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej, ale nie mają prawa reprezentowania klientów przed sądami.

Planowane zmiany legislacyjne

Nowa interpretacja Ministerstwa Finansów stanowi istotne doprecyzowanie obowiązków z zakresu raportowania schematów podatkowych dotyczących doradców podatkowych i rzeczników patentowych. MF zapowiedziało także dalsze prace nad zmianą przepisów w obszarze MDR, aby uwzględnić w nich kwestie prawnej ochrony tajemnicy zawodowej promotora i wspomagającego.

Przy okazji opublikowania interpretacji ogólnej, Minister Finansów zdecydował również o zmianie treści Objaśnień podatkowych z 31 stycznia 2019 r. w zakresie, w jakim były sprzeczne z treścią nowej interpretacji ogólnej.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące obowiązków związanych z raportowaniem MDR – zapraszamy do kontaktu.


[1] Nr DTS5.8092.2.2025

Idź do oryginalnego materiału