Obowiązkowy KSeF w nowym wydaniu dopiero w 2026 roku

4 miesięcy temu

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu, brak merytorycznego przygotowania urzędów, niepewność i wiele pytań po stronie przedsiębiorców. To wszystko spowodowało, iż pierwotny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur musiał zostać przesunięty. Nowa data to jednak nie wszystko. Co jeszcze ma się zmienić?

Kolejna odsłona KSeF

Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, skonfrontowaniu oczekiwań oraz potrzeb przedsiębiorców i księgowych, a także po przeanalizowaniu wyników audytu informatycznego KSeF, postanowiono, iż obowiązek korzystania z systemu wejdzie w życie dla wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) – w jednym terminie – 1 lutego 2026 r.[1].

Przewidziano również:

  • okres przejściowy dla wystawiania faktur z kasy rejestrującej,
  • odroczenie obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF,
  • odroczenie kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem systemu.

Projekt zmian ustawy o VAT nie zawiera więcej merytorycznych szczegółów, a wiele zapowiadanych kwestii, takich jak możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF (wraz z dostępem do nich za pośrednictwem kodu QR) czy zasady działania podczas awarii, pozostaje nierozstrzygniętych.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało odrębny pakiet legislacyjny dotyczący KSeF, który będzie zawierał uproszczenia w działaniu systemu oraz proponowaną zmianę terminu wejścia w życie przepisów dla przedsiębiorców, których sprzedaż w 2025 r. nie przekroczy 200 mln zł (zamiast 1 lutego 2026 r. – 1 kwietnia 2026 r.).

Przygotowania i tak ruszą

Niezależnie, oczekując na wejście w życie powyższych przepisów, urzędy i przedsiębiorcy będą mogli aktywnie przygotować się do nowej rzeczywistości. W drugiej połowie roku mają ruszyć pierwsze szkolenia z działania nowego systemu, przeprowadzane przez urzędy skarbowe dla przedsiębiorców.

W styczniu 2025 roku uruchomiona zostanie specjalna dedykowana KSeF infolinia Krajowej Informacji Skarbowej. Ministerstwo przewiduje również wprowadzenie indywidualnych konsultacji przedsiębiorców z pracownikami urzędów skarbowych. Będą one dotyczyć korzystania z darmowego systemu do obsługi KSeF – aplikacji mobilnej, Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy. Wszystkie działania mają zostać zakończone powszechną akcją informacyjną dotyczącą Krajowego Systemu e-Faktur.

Będziemy trzymać rękę na pulsie i informować Państwa o toczących się pracach legislacyjnych i nowościach związanych z Krajowym Systemem e-Faktur.

[1] Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 kwietnia 2024 r., druk sejmowy nr 341.

Idź do oryginalnego materiału