Odbiór dnia wolnego za święto w sobotę i zatrudnienie w trakcie miesiąca. Sprawdź wyliczenia!

11 miesięcy temu

Pracownik rozpoczyna pracę w trakcie miesiąca

Pracownik podjął zatrudnienie 8 stycznia 2024 r. W związku ze Świętem Trzech Króli przypadającym w sobotę 6 stycznia, pracodawca wyznaczył dla pracowników pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku dodatkowy dzień wolny od pracy w dniu 12 stycznia. U pracodawcy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy.

  • Czy pracownikowi zatrudnionemu od 8 stycznia (czyli już po święcie) także będzie przysługiwał ten dzień wolny? Norma czasu pracy obowiązująca pracownika to 8 godzin.

Jak ustalić wymiar czasu pracy? Sprawdź wyliczenia!

Sposób ustalenia wymiaru czasu pracy pracownika wynika z art. 130 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

  1. mnożąc liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym przez 40 godzin, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
  3. w ostatnim kroku obniża się wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, a przypadające w innym dniu niż niedziela.

W związku z powyższym, wymiar czasu pracy pracownika pracującego cały miesiąc wynosi: 168 godzin, zgodnie z wyliczeniem:

  • (4 tyg. x 40 godz.) = 160 godzin
  • do 160 godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, tj. 160 godzin + 24 godziny (29-31.01) = 184 godziny
  • od 184 godzin należy odjąć iloczyn 8 godzin i świąt przypadających zarówno 1 jak i 6 stycznia, czyli w inny dzień aniżeli niedziela, tj. 184 godziny – 16 godzin = 168 godzin

Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego pracownikom pracującym w rozkładzie od poniedziałku do piątku stanowi uzgodnienie liczby godzin do przepracowania do obowiązującego wymiaru czasu pracy.

Zatrudnienie w trakcie miesiąca a ustalenie wymiaru czasu pracy

Nasz pracownik podjął zatrudnienie w trakcie miesiąca, należy zatem wyliczyć liczbę godzin należnych do przepracowania w okresie zatrudnienia, czyli od 8 stycznia. Wyliczenie dla tego „skróconego” okresu rozliczeniowego wygląda następująco:

  • (3 tyg. x 40 godz.) = 120 godzin
  • do 120 godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, tj. 160 godzin + 24 godziny (29-31.01) = 144 godziny

W tym przypadku nie ma potrzeby obniżania wymiaru czasu pracy o święto, ponieważ nie przypada ono w okresie zatrudnienia pracownika.

Zobaczmy teraz, ile godzin przepracuje faktycznie pracownik w okresie od dnia zatrudnienia tj. 8 stycznia do 31 stycznia. W tym czasie, zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy do przepracowania przypada 18 dni, czyli 144 godziny. Jest to zatem dokładnie tyle, ile wynika z wyliczonego wcześniej wymiaru czasu pracy. Nie jest więc zasadne ustalanie dodatkowego dnia wolnego dla tego pracownika. 12 stycznia będzie dla niego normalnym dniem pracy.

Jeżeli pracownik nie przyszedłby do pracy w dniu wolnym wyznaczonym dla pracowników pracujących cały miesiąc, nie wypracowałby należnego dla niego wymiaru czasu pracy. Uprawniałoby to pracodawcę do obniżenia mu wynagrodzenia – zgodnie z art. 80 wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Nie oznacza to, ze pracodawca nie może tego zrobić i umożliwić także temu pracownikowi skorzystania z dodatkowego wolnego dnia. Wtedy jednak nie będzie mógł obniżyć jego wynagrodzenia w związku z niewypracowaniem należnych godzin.

Idź do oryginalnego materiału