Czy zdarzyło Ci się nie odrzucić spadku, bądź odrzucić po terminie? jeżeli tak, to ten artykuł „Odrzucenie spadku po terminie” jest dla Ciebie.
Trafił do mnie Klient, który miał następujący problem prawny.
Kilka lat temu zmarł jego brat. Brat nie pozostawił żadnego majątku, mieszkał w mieszkaniu komunalnym, utrzymywał się z prac dorywczych. Bracia mieli rzadki kontakt. Po latach od śmierci, mój Klient otrzymał wezwanie do sądu na sprawę spadkową. Do wezwania dołączony był wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, sporządzony przez Zarząd Domów Komunalnych.
Jak się okazało brat mojego Klienta, w chwili śmierci posiadał długi, z tytułu nieregulowania opłat za czynsz. Mój Klient stawił się w sądzie na rozprawie, poinformował, iż nie chce nic po bracie, jednak sąd odebrał od niego zapewnienie spadkowe i wydał postanowienie. Postanowieniem sąd stwierdził, iż spadek po zmarłym w całości przypada na mojego Klienta. Odziedziczył po bracie same długi.
Wspomnę tylko jeszcze, iż brat mojego Klienta zmarł przed 18.10.2015 r., czyli kiedy nie było dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Dlaczego tak się stał
Termin na odrzucenie spadku
Spadek możesz odrzucić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o tytule swojego powołania do spadku, tj. kiedy dowiedziałeś się o śmierci spadkodawcy. Są także inne przypadku, od zaistnienia których zaczyna biec 6 miesięczny termin. Są to:
- dzień kiedy dowiedziałeś się o uznaniu za niegodnego dziedziczenia spadkobiercy wyłączonego;
- moment, kiedy dowiedziałeś się, iż osoba będąca „bliższym” spadkobiercą odrzuciła spadek;
- termin, w którym powziąłeś wiadomość, iż jesteś powołany do spadku na podstawie testamentu.
Kiedy nie dochowasz powyższego terminu, odziedziczysz spadek z dobrodziejstwem inwentarza
Przed wejściem w życie nowelizacji kodeksu cywilnego wprowadzonej ustawą z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.539), tj. przed 18 października 2015 r. brak złożenia oświadczenia powodował proste przyjęcie spadku. Jednakże nowe, korzystniejsze przepisy stosuje się jedynie w przypadku spadków po osobach zmarłych po 18 października 2015 r. (czyli po dniu wejścia w życie nowelizacji).
O dziedziczeniu z dobrodziejstwem inwentarza możesz poczytać także tu.
Odrzucenie spadku po terminie – uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia woli
W stosunku do spadkodawców zmarłych przed zmianą przepisów przez cały czas obowiązuje reguła, zgodnie z którą milczenie oznacza przyjęcie spadku wprost. Skutkuje to pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe. Co trzeba zrobić aby naprawić swój błąd?
Należy złożyć w sądzie wniosek o uchyleniu się od oświadczenia o przyjęciu spadku.
Czeka Cię zatem kolejna sprawa sądowa. Sędzia wypyta szczegółowo o powody, dla których nie złożyłeś oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie. Sąd uwzględni Twój wniosek jeżeli wykażesz, iż pozostawałeś w błędzie co do składników majątkowych spadkodawcy. Np. nie wiedziałeś, iż ma długi, bo nie utrzymywałeś z nim kontaktu, nie znałeś jego sytuacji finansowej. Musisz także wykazać, iż dopełniłeś wszelkich starań celem ustalenia majątku spadkowego spadkobiercy, jak tylko dowiedziałeś się o jego śmierci tj. byłeś w banku, próbowałeś kontaktować się ze Wspólnotą Mieszkaniową, dostawcami mediów, przejrzałeś korespondencję zmarłego etc.
Termin na uchylenie się od oświadczenia o odrzuceniu spadku
Bardzo ważne, abyś wniosek o uchylenie się od skutków prawnych złożył w terminie roku od dnia kiedy wykryłeś swój błąd, tj. dowiedziałeś się o długach spadkodawcy, po którym odziedziczyłeś spadek.
Co do spadków otwartych po 18.10.2015r. jest o tyle łatwiej, iż dziedziczysz zawsze z dobrodziejstwem inwentarza. Jest to dużym ułatwieniem, w szczególności kiedy spadkodawca nie posiadał żadnego majątku, ale tylko długi. Wówczas nie dziedziczysz długów. Jednakże dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza, nie zawsze jest dobre. Pamiętaj, iż spłacać długi będziesz nie tylko z majątku spadkowego, ale także i ze swojego majątku, oczywiście tylko do wysokości aktywów. Czasem bywa tak, iż majątek spadkodawcy oszacowany ma dużą wartość, ale jest niesprzedawalny. Masz majątek i go nie masz, a długi spłacić i tak trzeba.