Odszkodowanie i zadośćuczynienie za amputację ręki, nogi, palców
Jednym z najtragiczniejszych skutków wypadków jest amputacja ręki lub nogi. Niestety do takich wypadków dochodzi dosyć często. Najczęściej do takich zdarzeń dochodzi w rolnictwie lub w pracy. Obrażenia po wypadkach komunikacyjnych również mogą skutkować powikłaniami, po których może dojść do amputacji kończyny. Najpoważniejszymi obrażeniami w wypadkach komunikacyjnych kończą się potrącenia pieszych i rowerzystów. Odszkodowanie po amputacji ręki lub nogi to nie tylko zadośćuczynienie za ból i cierpienie ale również zwrot poniesionych kosztów leczenia czy zakupu protezy. Najczęściej osoba, która doznała tak ciężkiego kalectwa może żądać przyznania na jej rzecz renty wyrównawczej bądź z tytułu zwiększonych potrzeb.
Odszkodowanie za amputację a zadośćuczynienie
Należy rozróżnić dwa rodzaje świadczeń jakie można uzyskać za amputację ręki, nogi czy palców. Podstawowym świadczeniem jest zadośćuczynienie za doznany ból i cierpienie. Stanowi najwyższą kwotę jaką uzyskujemy za tak poważne obrażenia. Odszkodowanie to natomiast zwrot wszystkich poniesionych kosztów np. na leczenie, protezy, przystosowanie domu dla potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Szczególna formą odszkodowania jest renta dla osoby, która utraciła częściowo lub całkowicie zdolność pracy lub dla takiej, u której po wypadku zwiększyły się potrzeby. Pierwsza renta ma charakter uzupełniający. Ma doprowadzić do wyrównania poziomu życia poszkodowanego do tego sprzed wypadku. Druga natomiast ma zaspokoić potrzeby poszkodowanego wynikające z kalectwa. Takimi potrzebami będzie stała rehabilitacja, konieczność korzystania z pomocy osób trzecich przy wykonywaniu czynności życia codziennego.
Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia za amputację ręki
Wysokość odszkodowania będzie uzależniona o miejsca, w którym ręka została amputowana oraz czy jest to ręka wiodąca (najczęściej prawa) czy ręka, której używamy rzadziej. Ułatwieniem dla Sądów jest Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Określa ono procent uszczerbku na zdrowiu co ma najczęściej bezpośredni związek z wysokością zadośćuczynienia za amputowaną rękę.
Właściwość Sądu a wysokość zadośćuczynienia za amputację ręki lub nogi
Wysokość zadośćuczynienia kształtuje się różnie w innych częściach Polski. Niekiedy choćby inaczej daną sytuację oceni dwóch sędziów w tym samym Sądzie. Niemniej jednak są miasta w których wysokość zadośćuczynienia zasądzana jest w sposób jednolity. W tych miastach Sędziowie szacują zadośćuczynienie przez przemnożenie % uszczerbku na zdrowiu przez stosowaną przez nich stawkę. W jednym mieście będzie to 2000 zł a w innym choćby 5000 zł. Oczywiście stawka może być uzależniona od stopnia nasilenia trwałych następstw. Jednak taka sytuacja ma miejsce jedynie w Sądach, które biorą pod uwagę wyższe stawki. Dlatego ustalenie adekwatności Sądu ma dla sprawy o odszkodowanie niebagatelne znaczenie.
W polskim prawie mamy do czynienia ze zmienną adekwatnością Sądu. I tak przy wypadku komunikacyjnym możemy sprawę skierować do Sądu według adekwatności miejsca zamieszkania poszkodowanego, miejsce wypadku lub siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy skierować sprawę również do sądu wg miejsca zamieszkania sprawcy. Posiadana wiedza z zakresu wysokości zasądzanych kwot w danym mieście czy Sądzie pozwala nam uzyskać dla klienta możliwie najwyższe odszkodowanie po amputacji.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za utratę ręki w barku
Ręka prawa 75% lewa 70% uszczerbku na zdrowiu. Przy utracie ręki wraz z łopatką odpowiednio 80 i 75%. W zależności od adekwatności miejscowej Sądu kwota zadośćuczynienia powinna wynieść od stu czterdziestu do choćby czterystu tysięcy złotych. Odszkodowanie za utratę ręki w barku będzie uzależnione od poniesionych przez nas kosztów leczenia, rehabilitacji czy utraconych dochodów.
Utrata ręki w obrębie ramienia
Amputacja ręki na wysokości ramienia w zależności od strony oraz długości kikuta to od 60 do 70 % trwałego uszczerbku na zdrowiu. Idąc śladem wyliczeń z poprzedniego akapitu wysokość zadośćuczynienia będzie wynosiła od stu dwudziestu do trzystu pięćdziesięciu tysięcy złotych.
Utrata ręki na wysokości przedramienia
W zależności od charakteru kikuta i jego przydatności do protezowania a także strony, uszczerbek na zdrowiu wyniesie od 50 do 65 %. Co za tym idzie zadośćuczynienie wyniesie od stu do trzystu tysięcy złotych. Koszt protezy będzie miał wpływ na wysokość odszkodowania.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za utratę ręki na poziomie nadgarstka
W tym przypadku Sąd powinien zasądzić kwotę od stu do dwustu sześćdziesięciu tysięcy złotych. Wynika to z pozycji 133 rozporządzenia a mianowicie utrata prawego nadgarstka to 55 % a lewego 50 % uszczerbku na zdrowiu.
Utrata palców i części dłoni
Rozporządzenie w tym przypadku jest bardziej zróżnicowane. W zależności od tego który to palec oraz w której ręce wysokość uszczerbku wyniesie od 1 do 30 %. Po obcięcie palca odszkodowanie zatem będzie również zróżnicowane.
Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia za amputację nogi
Szacowanie wysokości zadośćuczynienia i odszkodowani za amputację kończyny dolnej kształtuje się dokładnie tak samo jak w przypadku utraty ręki. Dlatego przytoczymy jedynie tabelę z rozporządzenia.
– Utrata kończyny dolnej przez wyłuszczenie jej w stawie biodrowym lub odjęcie w okolicy podkrętarzowej 85%
– Amputacja kończyny na wysokości uda – zależnie od długości kikuta i przydatności jego cech do oprotezowania 50-70%
– Utrata kończyny na poziomie stawu kolanowego 65%
– Amputacja kończyny w obrębie podudzia – w zależności od charakteru kikuta, długości, przydatności do oprotezowania i zmian wtórnych w obrębie kończyny:
- a) przy długości kikuta do 8 cm mierząc od szpary stawowej 60 %
- b) przy dłuższych kikutach 40-55 %
– Utrata kości piętowej lub skokowej 40 %
– Amputacja stopy w całości 50%
– Utrata stopy w obrębie kości śródstopia – zależnie od rozległości utraty przedstopia i cech kikuta 20 – 30 %
Darmowa analiza sprawy
Jeśli chcesz uzyskać darmową analizę Twojej sprawy skontaktuj się z nami dzięki formularza kontaktowego lub telefonicznie pod numerem 792 020 240. Po przekazaniu dokumentacji medycznej naszym lekarzom i prawnikom będziemy mogli ocenić jakiej wysokości odszkodowania możesz się spodziewać.