Odwołanie od decyzji ZUS – jak napisać? Co warto wiedzieć?

10 miesięcy temu

Decyzje wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zawsze są korzystne dla ubezpieczonych i płatników składek. jeżeli dana osoba jest niezadowolona z postanowienia tego organu, może skorzystać z przewidzianego przez prawo środka odwoławczego. Aby takie działania były w ogóle rozpatrywane przez ZUS, muszą spełnić pewne wymogi formalne. Jakie? O czym należy pamiętać, decydując się na odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Podpowiadamy!

Odwołanie od decyzji ZUS jest nie tylko metodą na oficjalne wyrażenie swojego niezadowolenia z postanowienia wydanego przez organ rentowy. Przede wszystkim jest to przewidziana przez prawo możliwość ponownego rozpatrzenia sprawy, co z kolei daje szansę na zmianę podjętej przez Zakład Ubezpieczeń decyzji na taką, która będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego. Złożenie odwołania może spowodować, iż ZUS uzna je w całości za słuszne. W takim przypadku organ zmienia lub uchyla zaskarżoną decyzję i nie nadaje się sprawie dalszego biegu.

W przeciwnym wypadku, odwołanie inicjuje postępowanie odwoławcze. To toczy się przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych. W czasie trwania postępowania dokładnie badane są wszelkie okoliczności sprawy, tzn. sąd sprawdza słuszność wnoszonych przez ubezpieczonego zarzutów. Jednocześnie okoliczności muszą być zbadane w sposób wszechstronny, co oznacza, iż niezbędne jest ponowne rozpatrzenie sprawy co do meritum. W takich sytuacjach obowiązuje zasada oceny schematy decyzji według stanu istniejącego w dacie jej wydania.

Odwołanie od decyzji ZUS – informacje wstępne

Podstawę prawną złożenia odwołania od decyzji ZUS stanowi art. 4779 Kodeksu postępowania cywilnego. Opisywane odwołanie sporządza się piśmiennie i kieruje do adekwatnego sądu okręgowego albo rejonowego, ale co istotne – za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje również możliwość złożenia odwołania w sposób ustny do protokołu sporządzanego przez organ rentowy.

Odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Odwołanie od decyzji ZUS – terminy

Wniesienie odwołania powinno mieć miejsce w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji lub orzeczenia od ZUS. jeżeli decyzja została doręczona ze zwrotnym poświadczeniem odbioru, wówczas termin miesiąca biegnie od daty wskazanej na tym właśnie potwierdzeniu. W przypadku dostarczenia decyzji ubezpieczonemu w zwykłym listem, przyjmuje się, iż doręczona zostaje w ciągu siedmiu dni od jej wysłania.

Ponadto odwołanie od decyzji ZUS można złożyć także w przypadku niewydania decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia.

Sprawdź: Obowiązek naprawienia szkody – czym jest?

Jednocześnie należy wiedzieć, iż analogiczne odwołanie nie przysługuje od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia, a także od decyzji w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. W takich sytuacjach strona ma prawo wnieść wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne rozpatrzenie na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra (stosuje się tu wówczas przepisy dotyczące odwołań od decyzji, określone w Kodeksie postępowania administracyjnego). ZUS może wówczas uchylić się od pierwotnej decyzji. Ma na to nie więcej niż trzydzieści dni on momentu wniesienia odwołania.

Dochowanie przewidzianego w przepisach terminu jest niezwykle ważne, gdyż przekroczenie tych granic czasowych skutkować będzie odrzuceniem odwołania przez sąd. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, gdy przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.

Odwołanie od decyzji ZUS – adekwatność sądów

Jak zostało wspomniane – odwołanie od decyzji ZUS należy złożyć do adekwatnego sądu za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał niekorzystne dla ubezpieczonego bądź płatnika postanowienie. ZUS ma po otrzymaniu dokumentu obowiązek niezwłocznie przesłać go do adekwatnego sądu. Zwykle odwołanie wysyła się do organu rentowego listem poleconym.

Sprawy związane z odwołaniem od decyzji ZUS rozpatrywane są przez sąd rejonowy lub okręgowy. Zgodnie z artykułem 4778 Kodeksu postępowania cywilnego do adekwatności sądów okręgowych należą sprawy z zakresu z zakresu ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest adekwatność sądów rejonowych. Do tych ostatnich zalicza się zatem sprawy o zasiłki chorobowe, wyrównawcze, opiekuńcze, macierzyńskie i pogrzebowe, o świadczenia rehabilitacyjne, o odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celnej, a także o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ZUS?

Poza oznaczeniem zaskarżonej decyzji odwołanie powinno zawierać pisemne przytoczenie zarzutów, jakie ma się do postanowienia wydanego przez ZUS. Ponadto warto w dokumencie zawrzeć wszelkie uzasadnienia na poparcie swojego stanowiska. Odwołanie musi być podpisane przez stronę, która wnosi swój sprzeciw wobec decyzji organu rentowego.

Warto podkreślić, iż odwołanie od decyzji ZUS jest w odróżnieniu od innych pism procesowych składanych w standardowych postępowaniach cywilnych zdecydowanie mniej sformalizowane. Oznacza to, iż poza oznaczeniem zaskarżanej decyzji i określeniem własnych zarzutów nie trzeba dołączać do tego dokumentu lub drobiazgowo określać żądania (co nie znaczy, iż nie może tego zrobić). Wynika to z tego, iż za wystarczający uznaje się sam przekaz, z którego wynika, iż ubezpieczony nie zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w decyzji, od której zostało wniesione odwołanie.

Odwołanie od decyzji ZUS – pomoc prawna

Decydując się na odwołanie od decyzji ZUS, warto wziąć pod uwagę zgłoszenie się po profesjonalną poradę prawną. Kontakt z doświadczonym radcą prawnym pozwoli na wstępie określić szanse na to, czy sprzeciw od postanowienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma w danej sytuacji szanse zakończyć się korzystnie dla ubezpieczonego. Ponadto przy wsparciu prawnika łatwiej jest sporządzić prawidłowy dokument odwołania, zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy i dochować wszelkich niezbędnych formalności.

Pomoc w takich i podobnych sprawach oferuje nasza Kancelaria. Zapraszamy do kontaktu

[email protected]

71 737 37 22

Kancelaria prawna Sobota Jachira – Radca prawny Wrocław

Idź do oryginalnego materiału