Orzekanie o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego

3 tygodni temu
  • Omawiane rozporządzenie określa skład komisji, tryb działania i tryb orzekania o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego.
  • Diagnosta może zostać poddany badaniu przez komisję wówczas, gdy zaistnieją wątpliwości co do jego stanu zdrowia.
  • Komisja nie jest organem stałym, ale wybieranym przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych (KRLD) stosownie do zbadania konkretnego diagnosty.

Przyczyny zbadania diagnosty laboratoryjnego

Diagnosta laboratoryjny może być zbadany przez komisję wówczas, gdy KRDL stwierdzi, iż istnieje uzasadnione podejrzenie niezdolności diagnosty laboratoryjnego do:

  • wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego albo
  • ograniczenia w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego

ze względu na jego stan zdrowia.

Skład komisji

Komisja składa się z 3 lekarzy specjalistów z odpowiednich dziedzin medycyny, z których każdy wykonuje zawód co najmniej przez 5 lat, a jego specjalizacja odpowiada ze względu na stan zdrowia badanego diagnosty.

Jeśli orzekanie dotyczy diagnosty laboratoryjnego pełniącego zawodową lub okresową służbę wojskową, w skład komisji wchodzi dwóch lekarzy wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.

W komisji nie może zasiadać lekarz zawieszony lub ograniczony w prawie wykonywania zawodu, ukarany przez sąd lekarski lub prawomocnym orzeczeniem sądu o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, a także powiązany z badanym diagnostą (np. małżonek, krewny powinowaty lub w stosunku wzbudzającym wątpliwości co do bezstronności).

Komisja wybiera spośród siebie przewodniczącego.

Diagnosta może złożyć do przewodniczącego komisji wniosek o wyłączenie członka komisji z udziału w jej pracach, o ile powziął wiadomość o wystąpieniu okoliczności uzasadniających wyłączenie członka komisji od orzekania.

Przebieg działań komisji

Po wyznaczeniu przez KRDL komisja wybiera przewodniczącego.

Przewodniczący kieruje pracami komisji i do jego zadań należy m.in. wyznaczanie terminów, przedstawienie członkom komisji okoliczności sprawy, co do której mają orzekać, uzgadnianie terminu i zakresu badań lekarskich w podmiocie leczniczym, uzyskanie dokumentacji medycznej z tego podmiotu.

Następnie przewodniczący niezwłocznie powiadamia diagnostę laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, przesyłką rejestrowaną lub dzięki środków komunikacji elektronicznej o powołaniu i składzie komisji.

W terminie 7 dni od powiadomienia, diagnosta może domagać się wyłączenia członka komisji od orzekania.

Co do zasady komisja powinna wydać orzeczenie nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia powołania, a wyjątkowo przedłużyć termin wydania orzeczenia do 6 miesięcy od dnia powołania komisji (wówczas, gdy niezakończone jest badanie lekarskie lub dodatkowe badania).

Poufność i mąż zaufania

Prace i postępowanie jest poufne. Oznacza to, iż np. na posiedzenia komisji nie może stawić się publiczność. Również członkowie komisji mają obowiązek zachowania w poufności informacji uzyskanych w trakcie swojej pracy.

Diagnosta może jednak wskazać swojego męża zaufania, który może uczestniczyć we wszystkich czynnościach komisji z wyjątkiem głosowania.

Mężem zaufania może być diagnosta laboratoryjny lub lekarz. O jego wyznaczeniu należy powiadomić przewodniczącego komisji najpóźniej w dniu stawienia się przed komisją.

Obowiązki diagnosty laboratoryjnego i skutki ich niedochowania

Diagnosta ma obowiązek:

  • stawienia się przed komisją,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim w podmiocie leczniczym (np. w szpitalu, przychodni lekarskiej) – za organizację tych badań (termin, miejsce) odpowiada przewodniczący komisji, który zawiadamia diagnostę nie później niż 14 dni przed datą badania.

Jeśli diagnosta nie może stawić się na badanie lub dodatkowe badanie może:

  • poinformować o tym komisję i usprawiedliwić się – wówczas przewodniczący komisji w uzgodnieniu z diagnostą ponownie ustala termin,
  • przedstawić zaświadczenie lekarskie – jeżeli niemożność stawiennictwa wynika z choroby.

Jeśli natomiast diagnosta odmawia stawienia się przed komisją lub uchyla się od badania to:

  • przewodniczący wyznacza kolejny termin stawienia się przed komisją, kolejny termin badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym,
  • jeśli kolejny termin znów jest bezskuteczny – przewodniczący komisji zawiadamia o tym niezwłocznie KRDL.

W takiej sytuacji KRDL podejmuje uchwałę o:

  • zawieszeniu prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego albo
  • ograniczeniu wykonywania określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego

do czasu zakończenia postępowania przed komisją.

Podstawa orzekania i orzeczenia komisji

Na podstawie:

  • przeprowadzonego badania lekarskiego,
  • dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym,
  • zgromadzonej dokumentacji medycznej,

komisja wydaje orzeczenie, które zapada zwykłą większością głosów. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem podpisują wszyscy członkowie komisji, a każdy z nich ma prawo złożyć zdanie odrębne z uzasadnieniem.

Podsumowaniem prac komisji jest protokół, który zawiera opis przebiegu tych prac. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem i dokumentacją medyczną stanowią załącznik do protokołu.

Orzeczenie wraz z uzasadnieniem, zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem i dokumentację medyczną oraz protokół przewodniczący komisji przekazuje KRDL w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu.

Komisja może orzec o:

  • niezdolności diagnosty laboratoryjnego do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego,
  • ograniczeniu w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego.

Uchwały KRDL na podstawie orzeczeń komisji

W oparciu o orzeczenie komisji, KRDL wydaje uchwałę o:

  • zawieszeniu prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego na okres trwania niezdolności,
  • ograniczeniu wykonywania określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego na okres trwania niezdolności,
  • umorzeniu postępowania, jeżeli orzeczenie komisji nie daje podstaw do podjęcia uchwał.

Ponowne orzekanie

Nie przewidziano trybu odwoławczego zarówno od orzeczenia komisji, jak i uchwały KRDL.

Diagnosta laboratoryjny może domagać się uchylenia uchwały, o ile ustaną przyczyny zawieszenia diagnosty laboratoryjnego w prawie wykonywania zawodu lub ograniczenia w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia podjęcia uchwały przez KRDL.

Etap legislacyjny

Omawiane rozporządzenie weszło w życie 6.8.2024 r., przy czym stosuje się je również do spraw wszczętych i niezakończonych.

Idź do oryginalnego materiału