
- Prezes UOKiK postawił zarzuty spółce iGenius LLC i jej promotorom. Wydał także ostrzeżenie konsumenckie.
- iGenius oferuje usługi edukacyjne dotyczące zarządzania finansami. W ocenie Urzędu filarem działalności spółki jest jednak powiązany z ofertą program partnerski, który może stanowić system promocyjny typu piramida.
- Takie systemy są niedozwolone, niosą bowiem ze sobą duże ryzyko strat finansowych dla konsumentów.
Wypowiedź Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego
Spółka iGenius LLC ze Stanów Zjednoczonych sprzedaje na platformie igeniusglobal.com pakiety materiałów i szkoleń online na temat internetowego inwestowania. Jednorazowa opłata waha się od blisko 100 USD do około 1,500 USD. Konsumenci otrzymują miesięczny dostęp do wybranych treści oraz informacje o możliwości dołączenia do programu promującego platformę – z czym mają wiązać się dla nich korzyści finansowe. W tym celu muszą opłacić stały abonament za dostęp do platformy (od blisko 100 do 175 USD) i budować sieć przez pozyskiwanie nowych użytkowników pakietów iGenius, którzy będą rekrutowali kolejnych członków programu, za co będzie przysługiwało wynagrodzenie. Taka konstrukcja programu partnerskiego może świadczyć, iż jest to system promocyjny typu piramida. Prezes UOKiK zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa. Zdecydował także o skorzystaniu z wyjątkowego narzędzia chroniącego potencjalnych poszkodowanych.
– Wydałem ostrzeżenie konsumenckie dotyczące działalności spółki iGenius. Postawiłem jej zarzut założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida. Jest on prawnie zakazany jako nieuczciwa praktyka rynkowa. Informacje zgromadzone podczas postępowania wskazują, iż organizator systemu i osoby promujące platformę iGenius nastawione są przede wszystkim na pozyskiwanie nowych członków swojej sieci. Edukacyjny aspekt działalności może stwarzać jedynie pozór legalności projektu i maskować cel, jakim jest pozyskiwanie pieniędzy od kolejnych użytkowników platformy. Może to narażać szeroki krąg konsumentów na znaczne straty lub niekorzystne skutki finansowe – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
W systemach typu piramida nieuczciwi przedsiębiorcy zdobywają nowych klientów zwabionych wynagrodzeniem za wprowadzanie do systemu kolejnych klientów. Takie systemy potrzebują ciągłego dopływu nowych członków i ich wpłat. W dłuższej perspektywie nie jest to możliwe – wówczas taki system upada, a konsumenci tracą pieniądze. Dlatego Prezes UOKiK zdecydował o wydaniu ostrzeżenia konsumenckiego dotyczącego spółki iGenius i postawienia jej zarzutów.
Za założenie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu.
Zarzuty dla promotorów
W Polsce ofertę igeniusglobal.com szczególnie propagują osoby tworzące nieformalna grupę pod nazwą Gamechangers Polska. Otrzymują oni prowizję za skuteczną sprzedaż pakietów iGenius, w tym budowanie i utrzymanie organizacji aktywnych użytkowników platformy. Najczęściej wykorzystują do tego osobiste profile w mediach społecznościowych, ale też organizują stacjonarne spotkania dla członków grupy.
Przekazy marketingowe promotorów iGenius podkreślają, iż dzięki platformie każdy może osiągnąć sukces finansowy, zostać milionerem, zmienić swoje życie. Wzmacniają tę ideę relacjami z zagranicznych podróży i epatowaniem dobrami luksusowymi. Jednakże to przede wszystkim działania marketingowe i udział w programie partnerskim iGenius, a nie działalność na rynkach finansowych czy kryptoaktywów, zapewnia im korzyści finansowe.To charakterystyczne dla systemów promocyjnych typu piramida, które kuszą członków atrakcyjnym wynagrodzeniem za rekrutację kolejnych osób oraz budowanie struktury.
Prezes UOKiK postawił zarzuty propagowania programu partnerskiego iGenius sześciu przedsiębiorcom - liderom nieformalnej grupy Gamechanger, tj. Adamowi Biernatowi, Filipowi Gaworskiemu, Cezaremu Lewickiemu, Wioletcie Białek, Adriannie Rudnickiej oraz Dominice Janosze. jeżeli zarzuty się potwierdzą, kara może wynieść do 10 proc. obrotów.
Prezes UOKiK monitoruje rynek i dostępne przez internet projekty mogące stanowić systemy promocyjne typu piramida lub w inny sposób naruszać przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. W 2022 r. wydał ostrzeżenie konsumenckie wobec IM Academy – spółki, która również propagowała program partnerski mogący stanowić system promocyjny typu piramida.
Część tego rodzaju przedsięwzięć może mieć również charakter tzw. piramidy finansowej, czyli przestępstwa oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego) odbywającego się w zorganizowany sposób. Mając podejrzenie, iż mamy do czynienia z taką sytuacją, należy poinformować policję lub prokuraturę.
Ostrzeżenie konsumenckie
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, Prezes UOKiK ma możliwość wydania ostrzeżenia, gdy istnieje szczególnie uzasadnione podejrzenie, iż przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty lub niekorzystne skutki finansowe. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.
Ostrzeżenie konsumenckie, o którym mowa w komunikacie prasowym, dotyczy przedsiębiorcy iGenius LLC z siedzibą w Kaysville (USA).
Konsumencie, pamiętaj!
Zanim zdecydujesz się na inwestycję swoich oszczędności czy dołączenie do programu partnerskiego – sprawdź podmiot, który ci to oferuje na stronach UOKiK, Rzecznika Finansowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Zwróć uwagę na listę ostrzeżeń publicznych przed potencjalnie niebezpiecznymi formami inwestowania.