Osuszanie piwnic – czemu jest konieczne i jak się to robi

6 miesięcy temu

Artykuł sponsorowany.

Piwnica z racji swojego położenia jest najbardziej narażonym na wilgoć pomieszczeniem w domu. Dlaczego to właśnie w piwnicy pojawia się woda i jak radzić sobie z tym problemem? Jak pozbyć się wilgoci i zapobiec jej ponownemu pojawieniu się? Poniższy artykuł dostarcza odpowiedzi na te i inne pytania.

Skąd się bierze wilgoć w piwnicach?

Powodów, dla których w piwnicy może pojawić się wilgoć, jest tak naprawdę wiele. Po pierwsze jest to pomieszczenie, które de facto znajduje się w gruncie. Natomiast w ziemi często zalega woda. Czasami jest to efekt pobliskich wód gruntowych, w innych przypadkach dochodzi do tego wskutek wnikania w glebę wody pojawiającej się z powodu deszczu. jeżeli izolacja obiektu nie została dobrze wykonana lub jest stara, mury tworzące fundamenty oraz ściany piwnicy wilgotnieją.

Ponadto wilgoć w piwnicy może pojawić się w efekcie zaniedbania instalacji wodnych czy też ich awarii. Wiele instalacji domowych posiada swoje źródła właśnie w piwnicy. To właśnie tam znajduje się najwięcej rur, a więc uszkodzenia dają najbardziej odczuwalne efekty.

Kiedy osuszanie piwnic może być konieczne?

Zastanawiasz się, kiedy osuszanie piwnic jest koniecznością? Odpowiedź jest prosta – zawsze, kiedy pojawia się w nich wilgoć. choćby niewielka jej ilość to poważne zagrożenie w postaci ryzyka powstania grzyba, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Co więcej cząsteczki wody drążące mury to niebezpieczeństwo uszkodzenia konstrukcji budynku. Dlatego dostrzeżenie wilgoci zawsze wymaga osuszania piwnic.

Likwidacja wilgoci

Jak przeprowadzać osuszanie piwnic? Otóż zależy to przede wszystkim od źródła problemu oraz stopnia zawilgocenia. jeżeli problem powstał w wyniku awarii instalacji, należy przeprowadzić osuszanie z wykorzystaniem specjalistycznych osuszaczy. Czasami konieczne może być wcześniejsze wypompowanie zalegającej wody. Natomiast jeżeli wilgoć jest efektem przenikania wody zalegającej w gruncie, trzeba podjąć nieco inne działania. Przede wszystkim ważne jest wykonanie nowej izolacji. Jak to zrobić? Najbardziej polecaną metodą jest osuszanie przez podcinane. Polega ono na włożeniu w wykonaną w murach szczelinę płyty izolacyjnej. Później specjaliści instalują kliny, dzięki którym niweluje się ryzyko osiadania budynku.

Alternatywą jest iniekcja, czyli uzupełnienie szczelin specjalistyczną substancją izolująca. Mowa o preparacie aplikowanym w mury. Następnie należy zaczekać, aż środek wejdzie w reakcję z wodą. W jej wyniku dochodzi do spulchnienia zastosowanej substancji i zatkania wszelkich szczelin. Rozwiązanie to jest skuteczne, szybkie i tanie, jednak mało trwałe. Już po kilku latach konieczne jest powtórzenie procesu, natomiast omówione wcześniej podcinanie to sposób na rozwiązanie problemu raz na zawsze.

Nie ma wątpliwości, iż osuszanie piwnic to konieczność zawsze wtedy, kiedy pojawia się wilgoć. Likwidację wilgoci przeprowadza się na różne sposoby, w zależności od źródła i zaawansowania problemu. Warto wybrać metodę trwałego rozwiązania kłopotu, czyli osuszanie przez podcinanie.

Idź do oryginalnego materiału