Coraz więcej samorządów decyduje się na przyjęcie specjalnej uchwały, która premiuje dzieci zaszczepione podczas rekrutacji do publicznych przedszkoli i żłobków. W części placówek maluchy, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom otrzymują dodatkowe punkty przy zapisywaniu i mają większe szanse na przyjęcie do oddziału. Aby to udowodnić, do wniosku rekrutacyjnego należy dołączyć specjalne oświadczenie. Co powinno się w nim znaleźć? Czy konieczne jest zaświadczenie lekarskie? Co w przypadku dzieci, które nie mogą odbyć szczepień z powodu przeciwwskazań medycznych? Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola – sprawdź wzór!
Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola
Coraz więcej władz samorządowych decyduje się na przyjęcie specjalnych uchwał premiujących dzieci zaszczepione podczas rekrutacji do publicznych żłobków i przedszkoli. W myśl tych przepisów dziecko, które odbyło wszystkie obowiązkowe szczepienia (określone w rozporządzeniu), może liczyć na przyznanie dodatkowych punktów, a co za ty idzie o lepszą pozycję podczas prowadzenia zapisów do konkretnej placówki.
Zasady te budzą sporo kontrowersji wśród części rodziców i były już kilkukrotnie zaskarżane do sądów administracyjnych. Jako powód skierowania sprawy na drogę sądową najczęściej podawano domniemaną niezgodność z Prawem oświatowym oraz dyskryminację niezaszczepionych dzieci. Wyroki w tych sprawach zapadały w Wojewódzkich Sądach Administracyjnych, m.in. w Gliwicach i w Warszawie. We wszystkich dotychczasowych procesach sędziowie nie dopatrzyli się przejawów nierównego traktowania i orzekli, iż “kryterium poddania obowiązkowym szczepieniom ochronnym nie jest aktem dyskryminującym dzieci”.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, iż z uwagi na fakt, iż przedszkole to nie tylko dzieci, ale także pracownicy, minimalizowanie narażenia tej grupy na zachorowanie znajduje się w interesie społecznym.
cytata za “Rzeczpospolitą”Dyskusyjna pozostaje jednak kwestia, w jaki sposób udowodnić fakt odbycia przez dziecko obowiązkowych szczepień i jakich dokumentów może od rodziców wymagać dana placówka. Jak się okazuje, wystarczy złożenie odpowiedniego oświadczenia, w którym rodzic/opiekun potwierdza, iż dziecko jest zaszczepione lub ze względów medycznych wykonanie szczepień zostało długotrwale odroczone decyzją lekarza. To bardzo istotne, ponieważ nie wszystkie dzieci mogą zostać zaszczepione i jeżeli istnieją ku temu wyraźne przeciwwskazania, maluch nie powinien być podczas rekrutacji traktowany tak samo jak dzieci niezaszczepione bez uzasadnionych powodów.
Wzór takiego oświadczenia znajdziesz poniżej.
Obowiązek szczepień
Zgodnie z obecnymi przepisami rodzice lub opiekunowie prawni powinni poddać swoje dziecko obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Dokładną listę chorób zakaźnych, które są objęte tym obowiązkiem, można znaleźć w specjalnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2018 r. poz. 753 z późn. zm.). W dokumencie wyraźnie zaznaczono, iż dziecko może zostać na podstawie opinii lekarskiej zakwalifikowane do długotrwałego odroczenia wykonania szczepień, jeżeli istnieją uzasadnione przeciwwskazania medyczne.
Lekarz przeprowadzający konsultację specjalistyczną dla osoby, w przypadku której lekarskie badanie kwalifikacyjne daje podstawy do długotrwałego odroczenia obowiązkowego szczepienia ochronnego, odnotowuje w dokumentacji medycznej […] wynik konsultacji specjalistycznej, z uwzględnieniem okresu przeciwwskazania do wykonania szczepienia, rodzaju szczepionek przeciwwskazanych do stosowania lub indywidualnego programu szczepień ze wskazaniem rodzajów stosowanych szczepionek oraz terminu kolejnej konsultacji specjalistycznej.
Zaświadczenie od lekarza – czy jest wymagane?
Zgodnie z aktualnymi przepisami podczas rekrutacji dyrekcja placówki nie ma prawa wymagać od rodziców okazania książeczki szczepień czy jakiegokolwiek specjalnego zaświadczenia od lekarza o odbyciu szczepień. Wystarczy odpowiednie oświadczenie rodziców pod rygorem odpowiedzialności karnej (w przypadku poświadczenia nieprawdy).
Trwają jednak starania o zmianę obowiązujących przepisów. W senacie powstał choćby projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, iż kryterium zaszczepienia stanie się powszechne i oficjalne w całym kraju, a nie tylko na szczeblach samorządowych.
W trakcie rekrutacji do przedszkola będzie wymagane zaświadczenie. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego, którego pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Projekt ma poparcie rządu. […] Dzięki nowelizacji prawa oświatowego zaszczepienie będzie kryterium ustawowym podczas rekrutacji do przedszkola.
podaje RzeczpospolitaOświadczenie o szczepieniach do przedszkola – wzór
Poniżej znajdziesz wzór oświadczenia o szczepieniach dziecka, który można złożyć wraz z innymi dokumentami podczas rekrutacji do przedszkola (lub żłobka). Warto jednak zaznaczyć, iż bardzo często poszczególne placówki wymagają konkretnego, własnego formularza, który można pobrać z ich stron internetowych. Najlepiej dopytać o szczegóły w sekretariacie lub u dyrekcji.
Pobierz: Wzór oświadczenia o szczepieniach dziecka
Rodzice pytają o oświadczenie o szczepieniach dziecka
Oświadczenie o szczepieniach dziecka do przedszkola (lub żłobka) można pobrać z powyższego linku lub sprawdzić, czy dana placówka, do której aplikujemy, nie posiada własnego formularza na stronie internetowej.
Sprawdź też: