Oświadczenie pracownika o preferencyjnym opodatkowaniu z małżonkiem. Kiedy składać?

2 miesięcy temu

O co chodzi z tym PIT-2? W Internecie krążą chyba jakieś plotki, bo pracownicy w mojej firmie z uporem przekonują mnie, iż powinni składać oświadczenia co roku i pytają czy na listach płac pewno uwzględniam wspólne rozliczenie. Kto ma rację? Czy o ile pracownik składa w tym roku oświadczenie odnoszące się do preferencyjnego opodatkowanie dochodów (z małżonkiem), to oświadczenie nie musi być składane ponownie w latach następnych?
Napisała do mnie Ania, czytelniczka mojego bloga. Sprawdź odpowiedź!

Zmiany w PIT-2 z 2023 roku

Od 2023 r. formularz PIT-2 przekształcił się z oświadczenia pracownika w sprawie stosowania tzw. ulgi podatkowej w oświadczenie podatnika dla celów obliczania zaliczek na podatek dochodowy. Poza deklaracją dotyczącą stosowania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek (ulgi podatkowej) znalazły się w nim m.in. oświadczenia dotyczące stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu lub rezygnacji ze stosowania kosztów, zamiaru wspólnego rozliczenia podatkowego (ze współmałżonkiem lub dzieckiem), rezygnacji z 50% kosztów uzyskania przychodu (tzw. koszty autorskie) czy stosowania nowych ulg podatkowych (dla seniorów, dla rodzin 4+, dla powracających z zagranicy).

Zmiany w okresach obowiązywania złożonych oświadczeń

Zmieniły się także zasady dotyczące okresu obowiązywania złożonych oświadczeń. Znajdziemy je w art. 31a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o pdof). Zgodnie z nim płatnik, któremu podatnik złożył oświadczenie podatkowe, powinien je zastosować najpóźniej od miesiąca następnego po jego otrzymaniu. Podatnik z kolei jest zobowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, o ile uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki.

Ustawodawca rozwiał też pojawiające się wątpliwości, co do okresu obowiązywania złożonych przez podatnik oświadczeń i wniosków. w tej chwili oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki dotyczą również kolejnych lat podatkowych, chyba iż odrębny przepis stanowi inaczej.

Wyjątki w uwzględnianiu oświadczeń i wniosków podatkowych

Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika opodatkowanych świadczeń na rzecz podatnika (np. rozwiązanie stosunku pracy), płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika. Wyjątkiem są oświadczenia dotyczące:

  • rezygnacji ze stosowania podstawowych i podwyższonych kosztów uzyskania przychodu
  • rezygnacji ze stosowania zwolnienia podatkowego przysługującego osobom poniżej 26 roku życia
  • rezygnacji ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przysługujących twórcom za przeniesienie praw autorskich oraz z tytułu opłat licencyjnych.

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowy wzór tego dokumentu. W części E nowego formularza pracownik, który chce skorzystać ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, może wyrazić taką chęć, zaznaczając odpowiedni punkt. Sformułowanie: “Niniejszym oświadczam, iż zamierzam opodatkować dochody za rok podatkowy w sposób przewidziany dla” może sugerować, iż co roku należy składać nowe oświadczenie (tak jak było to kiedyś). Jednak z pomocą przyszło wyjaśnienie Ministerstwa Finansów oraz art. 31a ust. 6 ustawy o PDOF – oświadczenie i wniosek mające wpływ na obliczenie zaliczki dotyczą również kolejnych lat podatkowych, chyba iż odrębny przepis stanowi inaczej. Oznacza to, iż pracownik, który złoży oświadczenie PIT-2, nie musi ponawiać tego procesu co roku. Jedyny wyjątek stanowi część J, która wymaga corocznej aktualizacji ze względu na możliwe zmiany w sytuacji podatkowej pracownika.

Aleksandra Bochenek, Absolwentka Eduwersum®
Idź do oryginalnego materiału