Genewa, 24 maja 2024 r
PR/2024/919
Państwa członkowskie WIPO zatwierdziły dziś nowy, przełomowy Traktat dotyczący własności intelektualnej (IP), zasobów genetycznych i powiązanej wiedzy tradycyjnej, co stanowi historyczny przełom, który zakończył dziesięciolecia negocjacji.
Przewodniczący Konferencji Dyplomatycznej, Ambasador Guilherme de Aguiar Patriota, który jest również Stałym Przedstawicielem Brazylii przy Światowej Organizacji Handlu, rzucił młotek, aby oznaczyć konsensusowe zatwierdzenie nowego Traktatu WIPO o własności intelektualnej, zasobach genetycznych i powiązanej wiedzy tradycyjnej . Delegaci na ostatnim etapie negocjacji, które odbyły się w dniach 13–24 maja 2024 r., wiwatowali i oklaskiwali pomyślny wynik.
Jest to pierwszy Traktat WIPO dotyczący powiązań między własnością intelektualną, zasobami genetycznymi i tradycyjną wiedzą oraz pierwszy Traktat WIPO zawierający postanowienia dotyczące ludności rdzennej i społeczności lokalnych.
Traktat, po wejściu w życie z 15 umawiającymi się stronami, ustanowi w prawie międzynarodowym nowy wymóg ujawniania informacji dla wnioskodawców patentowych, których wynalazki opierają się na zasobach genetycznych i/lub powiązanej tradycyjnej wiedzy. Ceremonia podpisania porozumienia zaplanowana jest na dzisiaj później.

Negocjacje w sprawie tego Traktatu rozpoczęły się w WIPO w 2001 r., a rozpoczęły się w 1999 r. propozycją Kolumbii, a dyskusje te zaowocowały włączeniem ludności tubylczej i społeczności lokalnych.
Dyrektor generalny WIPO Daren Tang z zadowoleniem przyjął przyjęcie Traktatu i pogratulował negocjatorom pomyślnego wyniku konferencji dyplomatycznej, zauważając: „Dziś stworzyliśmy historię na wiele sposobów. To nie tylko pierwszy nowy Traktat WIPO od ponad dziesięciu lat, ale także pierwszy, który dotyczy zasobów genetycznych i tradycyjnej wiedzy posiadanej przez ludność tubylczą i społeczności lokalne. W ten sposób pokazujemy, iż system własności intelektualnej może w dalszym ciągu zachęcać do innowacji, ewoluując w sposób bardziej włączający, odpowiadając na potrzeby wszystkich państw i ich społeczności”.
Tang dodał: „To porozumienie osiągnięte w drodze konsensusu jest nie tylko zwieńczeniem 25-letniej podróży negocjacyjnej, ale także mocnym sygnałem, iż multilateralizm w WIPO żyje i ma się dobrze. Dziękuję wszystkim negocjatorom, byłym i obecnym, którzy niestrudzenie pracowali przez te ostatnie dwa tygodnie, a także przez ostatnie kilka dekad, aby dzisiaj stworzyć historię”.
Ambasador Patriota nazwał nowy Traktat „bardzo starannie wyważonym wynikiem tej konferencji dyplomatycznej. Stanowi najlepszy możliwy kompromis i starannie skalibrowane rozwiązanie, które ma na celu pomost i zrównoważenie różnych interesów, z których niektóre są bardzo żarliwie wyznawane i wytrwale wyrażane i bronione na przestrzeni dziesięcioleci”.
„Czekaliśmy na ten moment 25 lat” – powiedział Ambasador Patriota.
Co robi Traktat?
Ogólnie rzecz biorąc, o ile wynalazek zastrzeżony we wniosku patentowym opiera się na zasobach genetycznych, każda umawiająca się strona będzie wymagać od zgłaszających ujawnienia kraju pochodzenia lub źródła zasobów genetycznych. o ile wynalazek zastrzeżony we wniosku patentowym opiera się na tradycyjnej wiedzy związanej z zasobami genetycznymi, każda Umawiająca się Strona będzie wymagać od zgłaszających ujawnienia ludności tubylczej lub, w stosownych przypadkach, społeczności lokalnej, która zapewniła tradycyjną wiedzę.
Czym są zasoby genetyczne i związana z nimi wiedza tradycyjna?
Zasoby genetyczne zawarte są na przykład w roślinach leczniczych, uprawach rolnych i rasach zwierząt. Chociaż same zasoby genetyczne nie mogą być bezpośrednio chronione jako własność intelektualna, wynalazki opracowane przy ich wykorzystaniu mogą, najczęściej w drodze patentu.
Niektóre zasoby genetyczne są również powiązane z tradycyjną wiedzą poprzez ich wykorzystanie i ochronę przez ludność rdzenną, a także społeczności lokalne, często przez pokolenia. Wiedza ta jest czasami wykorzystywana w badaniach naukowych i jako taka może przyczynić się do opracowania chronionego wynalazku.
Co to jest konferencja dyplomatyczna?
Konferencja dyplomatyczna WIPO jest zwykle zwoływana decyzją Zgromadzenia Ogólnego WIPO, która określa cel konferencji i ogólne warunki uczestnictwa. Konferencje dyplomatyczne regulują się według własnego regulaminu i zwyczajowego prawa międzynarodowego. Zatem to sama konferencja przyjmuje traktat i akt końcowy.
Konferencja dyplomatyczna w Genewie została podzielona na dwa komitety: Komitet Główny I i Komitet Główny II.
Mandat pierwszej komisji polegał na negocjowaniu i uzgadnianiu wszystkich merytorycznych przepisów dotyczących własności intelektualnej oraz zalecaniu ich przyjęcia na posiedzeniu plenarnym. Druga komisja miała za zadanie negocjować i uzgadniać wszystkie postanowienia administracyjne i klauzule końcowe, takie jak to, kto może przystąpić do Traktatu i warunki jego wejścia w życie.
Komisji Głównej I przewodniczyła pani Jodie McAlister, dyrektor generalna Grupy ds. Polityki i Interesariuszy, IP Australia, a Komisji Głównej II przewodniczyła pani Vivienne Katjiuongua, dyrektor naczelna Urzędu ds. Biznesu i Własności Intelektualnej (BIPA) Namibii. Powołano także trzy inne komisje: Komisję ds. Uprawnień, która weryfikowała mandaty delegacji do udziału w konferencji i podpisania Traktatu; komitet redakcyjny, aby zapewnić odpowiednie dostosowanie sześciu wersji językowych Traktatu; oraz Komitet Sterujący, w skład którego wchodzili dyrektorzy wszystkich komitetów, i który czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu.
Kiedy wszystkie komisje zakończyły prace, traktat został przesłany na posiedzenie plenarne konferencji do przyjęcia, a następnie otwarty do podpisu. Podpisanie traktatu na zakończenie konferencji dyplomatycznej nie zobowiązuje państwa do związania się jego postanowieniami. Stanowi to jednak wyraźną oznakę woli sygnatariusza. Akt Końcowy – będący zapisem odbycia konferencji – również będzie otwarty do podpisu po przyjęciu.
powiązane linki
O WIPO
Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) to agencja Narodów Zjednoczonych, która służy innowatorom i twórcom na całym świecie, dbając o to, aby ich pomysły bezpiecznie trafiały na rynek i poprawiały życie na całym świecie.
Robimy to poprzez świadczenie usług, które umożliwiają twórcom, innowatorom i przedsiębiorcom ochronę i promowanie ich własności intelektualnej (IP) ponad granicami oraz działając jako forum do rozwiązywania nowatorskich problemów związanych z własnością intelektualną. Nasze dane i informacje dotyczące własności intelektualnej stanowią wskazówki dla decydentów na całym świecie. A nasze projekty zorientowane na wpływ i pomoc techniczna zapewniają korzyści z własności intelektualnej każdemu i wszędzie.
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z Działem Wiadomości i Mediów WIPO:
- Tel: (+41 22) 338 81 61 / 338 72 24