SOS dla Edukacji zorganizowało IV Szczyt dla Edukacji pod hasłem „Pełną parą czy para w gwizdek?” W wydarzeniu wzięła udział Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.
Podczas szczytu zorganizowanego 21 listopada w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy, a także przedstawiciele ponad 60 organizacji pozarządowych działających w obszarze oświaty, edukacji i wychowania, debatowali o najważniejszych wyzwaniach i zmianach w polskim systemie oświaty.
W panelu dyskusyjnym „Prawa uczniowskie i Rzecznik Praw Uczniowskich. Gdzie jesteśmy i co dalej?” wziął udział, w roli moderatora, Łukasz Korzeniowski z Zespołu Edukacji i Wychowania BRPD. Wprowadził uczestników w tematykę, przedstawiając pojawiające się w debacie publicznej pomysły na rolę i zadania rzecznika w systemie oświaty, referując także pokrótce zapowiedzi MEN odnoszące się do tego tematu. Uczestnicy panelu w większości poparli ideę utworzenia Rzecznika Praw Uczniowskich, choć pojawił się też głos odrębny. Wszyscy natomiast zgodnie wskazali na konieczność wzmocnienia ochrony praw uczniów.
Poruszono kwestie wprowadzenia nowych przedmiotów, edukacji obywatelskiej i edukacji zdrowotnej, profilu absolwenta, zasad używania telefonów komórkowych w szkołach oraz uczniów z Ukrainy.
Monika Horna-Cieślak zabrała głos w panelu „Edukacyjna stopklatka. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”. Mówiła o roli Rzeczniczki Praw Dziecka w systemie ochrony praw ucznia oraz o zasadach udziału w postępowaniach dyscyplinarnych nauczycieli. Wskazywała też na kwestię funkcjonowania standardów ochrony małoletnich i wyzwań, jakie stoją przed szkołami i placówkami oświatowymi w kontekście ochrony praw dzieci.