Piecza zastępcza do pilnej zmiany

23 godzin temu

O reformę pieczy zastępczej ponownie zaapelowała do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rzeczniczka Praw Dziecka. – W obliczu ogromnego kryzysu, przejawiającego się w szczególności brakiem odpowiedniej liczby miejsc w pieczy zastępczej dla dzieci pozbawionych możliwości opieki i wychowania przez rodziców zwracam się z prośbą o pilne podjęcie dalszych działań – napisała Monika Horna-Cieślak.

Rzeczniczka Praw Dziecka z niepokojem obserwuje nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu pieczy zastępczej takie, jak: umieszczanie dzieci małych w instytucjonalnej pieczy zastępczej, przedłużające się pobyty dzieci w szpitalach (w tym psychiatrycznych) z uwagi na brak środowiska zastępczego, przebywanie dzieci w instytucjach nietworzących systemu pieczy zastępczej (w tym w Domach Pomocy Społecznej) z uwagi na brak miejsca w pieczy zastępczej. Wyzwaniem jest także brak kandydatów na rodziny zastępcze oraz problem tzw. wypalenia istniejących już rodzin zastępczych.

RPD do Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, Ministry Rodziny

Kwestia wypracowania skutecznych rozwiązań w tym obszarze jest pilna. Dlatego Rzeczniczka Praw Dziecka obejmuje to zagadnienie jednym z priorytetów działalności. – Wyrażam jednocześnie gotowość do pełnego zaangażowania się w planowane prace, w tym wykorzystania dostępnych zasobów urzędu w celu zintensyfikowania podejmowanych działań – deklaruje Monika Horna-Cieślak.

To już kolejny apel RPD w tej sprawie. W piśmie z 3 września do MRPiPS Monika Horna-Cieślak wskazała na pilną konieczność dokonania zmian legislacyjnych dotyczących rozwiązań z zakresu pieczy zastępczej oraz zasadność udziału RPD w tych pracach.

Piecza zastępcza potrzebuje zmian legislacyjnych. Sprawa jest pilna

Rzeczniczka przypomniała wówczas, iż z ramienia RPD w czerwcu zostało zgłoszonych dwoje ekspertów do udziału w zespole ds. reformy systemu pieczy zastępczej.

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazanie, na jakim etapie pozostają działania Ministerstwa na rzecz opracowania zmian prawnych i organizacyjnych dotyczących funkcjonowania pieczy zastępczej oraz czy i kiedy planowane jest dalsze działanie wspomnianych grup roboczych – pytała we wrześniu Monika Horna-Cieślak.

Idź do oryginalnego materiału