Pillar II a zmiany w ulgach podatkowych

1 dzień temu

Temat ulg podatkowych jest istotny w kontekście unijnej dyrektywy Pillar II, ponieważ skorzystanie z każdej ulgi przyczynia się do zmniejszenia efektywnej stawki podatkowej. A ta według nowej regulacji UE – obowiązującej w Polsce od początku 2025 r. – nie może być niższa niż 15%.

Ministerstwo Finansów wzięło pod lupę ulgę B+R i aktualnie pracuje nad zmianami, które mają dostosować ją do nowych regulacji. MF rozważa dwa warianty zmian.

Dwa alternatywne sposoby rozliczania kosztów B+R

Pierwszy z kierunków modyfikacji ulgi B+R polega na wyodrębnieniu dwóch alternatywnych sposobów rozliczania kosztów B+R. Każdy z nich będzie stanowił odrębną ulgę z odmiennym (częściowo pokrywającym się) katalogiem kosztów kwalifikowanych. Podział miałby wyglądać następująco:

  • obecna ulga B+R, bez możliwości rozliczania jej w ramach ulgi na innowacyjnych pracowników – katalog kosztów kwalifikowanych tożsamy z obecnym katalogiem – odliczenie od CIT/PIT;
  • ulga na innowacyjnych pracowników ograniczona do osób prowadzących prace B+R – odliczenie od zaliczek na PIT.

Ten wariant zakłada, iż nie będzie możliwości rozliczania tych samych kosztów w obydwu ulgach.

Nowy mechanizm oddzielający ulgi B+R i na innowacyjnych pracowników

Drugi kierunek działań zakłada zastąpienie obecnego mechanizmu ulgi B+R, która jest uzupełniana ulgą na innowacyjnych pracowników, przez nowy mechanizm polegający na oddzieleniu tych dwóch ulg.

Katalog kosztów kwalifikowanych w uldze B+R byłby ograniczony do kosztów materiałowych z możliwością zwrotu gotówkowego w zakresie kosztów kwalifikowanych nieodliczonych w ciągu 4 lat podatkowych (tzw. qualified refundable tax credit).

Natomiast w ramach ulgi na innowacyjnych pracowników odliczenie przysługiwałoby płatnikowi od zaliczek na PIT od wynagrodzeń wszystkich pracowników, także tych niewykonujących działalności B+R.

Kiedy zmiany w uldze B+R wejdą w życie?

MF wciąż pracuje nad zmianami w uldze B+R, ale według zapowiedzi mogą one wejść w życie już od 1 stycznia 2026 r. jeżeli modyfikacje będą korzystne dla podatników, to potencjalnie mogą odnieść skutek wsteczny – od 1 stycznia 2025 r.

Idź do oryginalnego materiału