Pismo do ZPAV. Faktura a ustawa.

prawnikdlakonsumenta.pl 3 lat temu

Na początku tego tygodnia zrobiło się głośno o fakturach, które rozesłał ZPAV do przedsiębiorców, z którymi mają umowy. Faktury te obejmują należności za okres od maja do końca roku 2020. O ile maj – październik wszyscy rozumiemy, bo przedsiębiorcy mogli działać stacjonarnie, o tyle listopad i grudzień jest wątpliwy. Tym bardziej, iż zgodnie z ustawą z dnia 2 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wynagrodzenie podmiotów typu ZPAV zostało wstrzymane. Niżej znajdziecie wzór, oparty o terminy branży gastronomicznej, jak sporządzić pismo do ZPAV z wnioskiem o korektę faktury. Najpierw przeczytaj proszę poniższe tłumaczenie zapisów ustawy.

Wstrzymanie wynagrodzeń

W art. 15l. ust. 1 określone zostało ustawowe wstrzymanie wynagrodzeń, które są pobierane od przedsiębiorców. Obowiązuje ono wyłącznie w okresie gdy przedsiębiorca objęty jest zakazem prowadzenia działalności. Dla przykładu branża gastronomiczna objęta jest zakazem działalności stacjonarnej od 24 października.

Wstrzymanie przysługuje TYLKO przedsiębiorcom, którzy spełniają WSZYSTKIE warunki z ust. 2

Wstrzymanie nie dla firm założonych po 2 marca 2020 r.

Ust. 2 artykułu stanowi:

2. Warunkami skorzystania z wstrzymania poboru wynagrodzeń i opłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, są:
1) świadczenie przed wejściem w życie niniejszej ustawy przez przedsiębiorcę usług w miejscu, które umożliwia zapoznawanie się przez jego klientów z utworami lub przedmiotami praw pokrewnych;
2) bycie płatnikiem wynagrodzeń i opłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2;
3) uiszczenie wynagrodzeń i opłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, za okresy rozliczeniowe przypadające przed dniem 8 marca 2020 r.

W związku z powyższym przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy po odmrożeniu gospodarki tj. maj-październik, a nie byli wcześniej płatnikami wynagrodzeń i opłat (choćby z inną organizacją) nie mogą skorzystać z zapisów ustawy.

Obniżenie wynagrodzenia ZPAV

W ust. 4 art. 15l. określono uprawnienie dla przedsiębiorców do żądania obniżenia należnego wynagrodzenia proporcjonalnie do spadku przychodów.

4) W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przedsiębiorca, którego nie dotyczy zakaz, o którym mowa w ust. 1, oraz organizacja pozarządowa i podmiot, o których mowa w ust. 3, mogą żądać obniżenia wynagrodzenia dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, proporcjonalnie do obniżenia jego przychodu w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym okresie rozliczeniowym w roku przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Powyższe uprawnienie niestety również dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność w 2019 roku i mogą porównać spadek przychodów.

Pismo do ZPAV

Poniżej znajdziesz wzór pisma:

Pobierz “Pismo do ZPAV os. fiz.”

wniosek-ZPAV-os.-fiz..docx – Pobrano 270 razy – 25 KB -->

Pobierz “Pismo do ZPAV os. prawna.”

wniosek-ZPAV-os.-prawna.docx – Pobrano 176 razy – 25 KB -->
Darmowe wzory pism

Inne darmowe wzory udostępnianych przeze mnie pism znajdziesz tutaj:

Ważne!

Podobno ZPAV nie naliczyło miesięcy objętych zamknięciem do należności wynikającej z faktury. Proszę przelicz wysokość faktury ze stawkami, które Ciebie obejmują zgodnie z umową. Być może pismo do ZPAV w Twoim przypadku nie będzie miało sensu. Chyba, iż odnotowałeś spadek przychodu. Wtedy odpowiednio przeredaguj pismo albo napisz mail na [email protected] pomogę Ci w tym.

Idź do oryginalnego materiału