Od kiedy można składać rozliczenie PIT za 2024 rok?
Rozliczenie podatku dochodowego za rok 2024 będzie można składać już od 15 lutego 2025 roku, kiedy to w usłudze Twój e-PIT zostaną udostępnione wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. To idealny moment na sprawdzenie poprawności danych, wprowadzenie ewentualnych zmian i zatwierdzenie deklaracji.
W przypadku popularnych formularzy, takich jak PIT-37 i PIT-38, deklaracje zostaną automatycznie zaakceptowane przez system 30 kwietnia 2025 roku, o ile podatnik nie podejmie żadnych działań. Z tego względu warto wcześniej upewnić się, czy dane są poprawne, aby uniknąć błędów.Reklama
Dla osób rozliczających się dzięki deklaracji PIT-28 i PIT-36, sytuacja wygląda nieco inaczej. W tych przypadkach deklaracje nie są automatycznie zatwierdzane, co oznacza, iż konieczne jest ich samodzielne sprawdzenie i zatwierdzenie przed upływem terminu składania, tj. 30 kwietnia 2025 r.
Co się zmienia w rozliczeniu PIT w 2025 roku?
W 2025 roku rozliczanie PIT stanie się jeszcze bardziej wygodne dzięki wprowadzeniu kilku istotnych zmian. Po raz pierwszy podatnicy będą mogli korzystać z usługi Twój e-PIT nie tylko przez platformę internetową, ale także za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej.
Aplikacja umożliwia:
przeglądanie wstępnie przygotowanych deklaracji;edytowanie danych;akceptowanie gotowych formularzy.
Kolejną nowością jest objęcie usługą Twój e-PIT także deklaracji składanych przez przedsiębiorców, takich jak PIT-36, PIT-36L i PIT-28. System został wyposażony w funkcję kreatora, który ułatwia wskazanie możliwych ulg i odliczeń, co znacznie przyspiesza proces rozliczenia.
PIT 2025. Jak go rozliczyć?
Podatnicy mają do wyboru kilka metod rozliczenia PIT w 2025 roku, co pozwala dostosować sposób składania deklaracji do indywidualnych preferencji:
1. Twój e-PIT
Najwygodniejszą metodą rozliczenia jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT dostępnej na platformie e-Urząd Skarbowy. Aby się zalogować, można użyć:
danych autoryzacyjnych (PESEL/NIP, daty urodzenia, przychodów);profilu zaufanego;aplikacji mObywatel.
Dnia 15 lutego 2025 r. w systemie znajdą się wstępnie przygotowane deklaracje, które można edytować i zaakceptować.
2. Programy komercyjne
Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji i programów, które pozwalają wypełnić deklarację PIT online. Warto wybrać narzędzie zgodne z wytycznymi Ministra Finansów oraz zapewniające bezpieczeństwo powierzanych danych.
3. Formularze papierowe
Choć składanie deklaracji w formie papierowej staje się coraz mniej popularne, przez cały czas istnieje możliwość wypełnienia formularzy manualnie i złożenia ich w urzędzie skarbowym lub przesłania pocztą.
Jaki PIT można rozliczyć przez internet w 2025 roku?
Rozliczanie podatku online obejmuje szeroką gamę formularzy, co pozwala na dopasowanie formy rozliczenia do sytuacji podatnika. W ramach usługi Twój e-PIT można złożyć następujące deklaracje:
PIT-37: dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło oraz innych osób rozliczających się ogólną skalą podatkową.PIT-38: dla podatników osiągających przychody z tytułu papierów wartościowych, kryptowalut lub udziałów w spółkach.PIT-39: dla osób uzyskujących dochody ze sprzedaży lub realizacji praw związanych z nieruchomością.PIT-36: przeznaczone dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej PIT-36L: dla osób, które rozliczają się na podstawie podatku liniowego.PIT-28: dla osób rozliczających się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, np. z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, umowy najmu, dzierżawy.4PIT-16A: dla osób rozliczających się według karty podatkowej PIT-19A: dla osób duchownych, które deklarują wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów.