Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) umożliwia rodzicom zmniejszenie podatku do zapłacenia, a w wielu przypadkach uzyskanie sporego zwrotu. Wysokość ulgi zależy od liczby posiadanych dzieci. Ważnym jest również to, iż w przypadku posiadania jednego dziecka, pod uwagę również należy wciąć dochód. To jedno z podstawowych kryteriów i jak się okazuje, częsty błąd popełniany przez rodziców składających swoje zeznanie podatkowe. Jakie są jeszcze inne?
REKLAMA
Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?
Ulga na dziecko - tych błędów lepiej nie popełniać
Teoretycznie prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej mają rodzice (bądź opiekunowie), którzy sprawują opiekę nad swoimi dziećmi. To jednak nie jest takie oczywiste, a o pomyłkę wcale nietrudno. Wtedy mogą zostać ukarani. Dzieje się tak, gdy (za serwisem Podatnik.info):
skorzystają z preferencji, chociaż im nie przysługuje, bo osiągają dochody opodatkowane inaczej niż według skali podatkowej,
rodzice przekraczają obowiązujące progi dochodowe (dotyczy wyłącznie rodziców jedynaków),
podczas kontroli skarbowej nie okażą wymaganych dokumentów - np. orzeczenia o niepełnosprawności dziecka, zaświadczenia o kontynuacji nauki, jeżeli jest pełnoletnie czy choćby odpis aktu urodzenia pociechy.
W takich przypadkach jest to wykroczenie skarbowe i podatnik zostanie ukarany grzywną.
Czy można uniknąć kary od fiskusa? jeżeli zauważysz błąd - zgłoś się do urzędu
Nieuprawnione skorzystanie z prawa do ulgi prorodzinnej skutkuje wykroczeniem skarbowym, za które grozi kara grzywny. Jej kwota jest jednak uzależniona od tego, o ile rodzic obniżył podatek nienależną ulgą na dziecko. Sama grzywna może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Jak uniknąć kary od skarbówki
Czy można zatem uniknąć kary? Tak, pod warunkiem iż złoży się korektę deklaracji podatkowej. Trzeba jednak wiedzieć, iż istotny jest też czas i jeżeli zobaczymy błąd w naszym zeznaniu podatkowym, należy działać od razu. Nie warto czekać, aż fiskus sam wykryje tę pomyłkę. Samodzielnie skorygowana deklaracja PIT to obniżone odsetki od ewentualnego zaległego podatku, który będziemy musieli zapłacić oraz szansa na całkowite uniknięcie kar.