PIT kasowy jako nowa metoda rozliczeń dla przedsiębiorców

2 miesięcy temu

Co to jest PIT kasowy?

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa, dobrowolna metoda rozliczeń – PIT kasowy, który zmienia sposób, w jaki przedsiębiorcy mogą obliczać swoje zobowiązania podatkowe. Metoda kasowa przewiduje, iż chwilą powstania przychodu po stronie podatnika jest dzień uregulowania należności przez kontrahenta. Nie może to jednak być dzień późniejszy niż dzień, w którym upływają dwa lata od dnia wystawienia faktury albo likwidacji działalności gospodarczej.

Tym samym przedsiębiorca rozlicza podatek dochodowy dopiero wówczas, gdy rzeczywiście otrzyma zapłatę od kontrahenta, a nie w momencie wystawienia faktury. PIT kasowy jest więc ułatwieniem dla firm, dla których opóźnienia w otrzymaniu płatności skutkowały dodatkowymi problemami z płynnością finansową z uwagi na konieczność zapłaty podatku mimo nieotrzymania płatności od kontrahenta.

Do jakich przychodów można stosowań kasową metodę rozliczeń?

PIT kasowy może być stosowany wyłącznie w stosunku do przychodów, które:

  1. stanowią wynik transakcji zawartej pomiędzy podatnikiem a przedsiębiorcą (nie dotyczą więc sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów),
  2. są udokumentowane fakturami VAT.

Przedsiębiorcy korzystający z kasowej metody rozliczeń są zobowiązani do prowadzenia ewidencji faktur dokumentujących przychody rozliczane w ten sposób. Ewidencja powinna składać się z daty wystawienia faktury, numeru faktury, kwoty należności oraz daty uregulowania płatności.

Kto może skorzystać z kasowego PIT?

PIT kasowy jest metodą rozliczeń, z której skorzystać mogą przedsiębiorcy, prowadzący samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą jeżeli spełniają wszystkie poniższe warunki:

  • przychody z działalności gospodarczej w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 miliona złotych,
  • przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych,
  • przedsiębiorca złożył adekwatnemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku przedsiębiorcy rozpoczynającego prowadzenie działalności w trakcie trwającego roku podatkowego – w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy według: skali podatkowej, w ramach IP BOX, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Warunek samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w kontekście możliwości korzystania z kasowej metody rozliczeń nie oznacza, iż przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników. Samodzielne prowadzenie działalności oznacza jedynie, iż przychody uzyskane w związku z działalnością w ramach spółki cywilnej czy w ramach spółki prawa handlowego będą rozliczane według zasad ogólnych, a nie w ramach metody kasowej.

Warto jednak zaznaczyć, iż dla skorzystania z kasowej metody rozliczeń nie stanowi przeszkody sytuacja, w której przedsiębiorca spełniający wszystkie wskazane powyżej warunki równolegle prowadzi działalność w formie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego – wówczas przychody osiągane z działalności prowadzonej samodzielnie podatnik może rozliczać metodą kasową, natomiast przychody uzyskane ze spółki cywilnej czy innej formy spółki handlowej będą rozliczane według zasad ogólnych.

Przedsiębiorcy spełniający odpowiednie warunki mogą więc rozważyć zastosowanie kasowej metody rozliczeń, która może dać podatnikowi większą kontrolę nad obowiązkami podatkowymi i spowodować poprawę płynności finansowej firmy.

Artykuł autorstwa: apl. r. Anity Sagan

Idź do oryginalnego materiału