Planner kadrowo-płacowy, czyli kalendarz kadrowego na marzec 2025. Pobierz terminarz dla kadr i płac w PDF!

1 miesiąc temu

Ważne terminy kadrowo-płacowe i HR w marcu 2025

Do Twojej dyspozycji oddaję planner kadrowo-płacowy na marzec 2025. To narzędzie pomoże Ci w organizacji Twojej pracy i będzie stało na straży ważnych terminów. Planner dla specjalistów kadr, płac i HR jest dostępny w wersji interaktywnej. Możesz go wydrukować lub po prostu zapisać na pulpicie i zaznaczać w nim zrealizowane zadania lub uzupełniać go o swoje notatki. Używaj go tak, jak potrzebujesz i jak Tobie najwygodniej!

Pobierz planner kadrowo-płacowy na marzec 2025

Od marca zmiany w kwotach wolnych od potrąceń z zasiłków oraz wynagrodzeniach pracowników młodocianych

Wiosna nadchodzi pewnym krokiem, a wraz z nią nowe wskaźniki. Jakie? Szczegóły znajdziesz w tym wpisie na blogu > Od 1 marca zmieniły się kwoty wolne od potrąceń i egzekucji z emerytur, rent oraz innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków). Wyniosą one:

  • 806,67 zł – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych
  • 1331,03 zł – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż ww. należności alimentacyjne.

Od 1 marca obowiązują również nowe, wyższe kwoty wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu. Szczegóły i kwoty opisałam w tym artykule na blogu (kliknij w link).

Do 31 marca złóż formularz ZUS ZSWA za pracowników, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

​Jeśli zatrudniasz pracowników, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zwróć uwagę, iż do 31 marca danego roku kalendarzowego (za rok poprzedni) musisz złożyć do ZUS formularz ZSWA, czyli zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zgłoszenie przekazujesz do ZUS za pracowników, którzy wykonywali taką pracę, a pracodawca opłacał za nich składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Urlop w marcu 2025

Niestety, ale dla amatorów długich weekendów marcowy kalendarz nie przedstawia się optymistycznie. Przedłużonego odpoczynku próżno szukać. Choć układ dni wolnych od pracy w marcu 2025 roku nie daje pracownikom możliwości zaplanowania dłuższego urlopu, to świetny moment na samodzielne przedłużenie weekendu, na przykład biorąc urlop w piątek lub poniedziałek i łącząc go z Dniem Kobiet, który wypada w sobotę 8 marca. Rozwiązaniem może być też tzw. wyjście prywatne. Pracownik, który chciałby w godzinach pracy załatwić sprawy osobiste i potrzebuje kilku godzin wolnego, może skorzystać z tzw. wyjścia prywatnego, które powinien później odpracować. Rozwiązanie to posiada podstawę prawną – reguluje je art. 151 §21 Kodeksu pracy. Więcej przydatnych wskazówek dot. urlopu na 2025 rok znajdziesz w specjalnym wpisie blogowym tutaj >

Niedziele wolne od zakazu handlu i dni wolne od pracy w marcu 2025

W marcu nie ma niedzieli wolnych od zakazu handlu. Weekendowe zakupy będzie można zrobić dopiero 13-go kwietnia 2025. Zakaz handlu nie obowiązuje sklepów internetowych, takich jak Eduwersum®. Magazyn HR na Szpilkach® można zamówić przez Internet i odebrać w najbliższym salonie Empik Group.

Czas pracy w marcu 2025

Wymiar czasu pracy w marcu 2025 wynosi 168 godzin (21 dni roboczych). W plannerze sprawdzisz również czas pracy osób z niepełnosprawnościami oraz czas pracy w podmiotach medycznych.

Harmonogram szkoleń i kursów w Eduwersum® Collegium Rozwoju HR na marzec 2025

  • 19.03.2025 Akademia Inspektora Ochrony Danych
  • 21.03.2025 Warsztaty stacjonarne – Zarządzanie Zespołem Kadrowo-Płacowym
  • 27.03.2025 Akademia People Business Partner
  • 27.03.2025 Akademia People & Culture Manager
  • 27.03.2025 enova365 w teorii i praktyce, Certyfikowany kurs obsługi programu

Składki ZUS, podatki, PPK i obowiązki pracodawców wynikające ze stosunku pracy

Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za dany miesiąc przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe upływa 5-go dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek przez płatników posiadających osobowość prawną upływa z kolei 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.

Do 20-go dnia miesiąca płatnicy muszą wpłacić na konto urzędu skarbowego zaliczki na podatek od wypłaconych w miesiącu poprzednim przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4), a także zryczałtowany podatek pobrany w miesiącu poprzednim od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A).

Przelew do instytucji finansowej z tytułu wpłat do PPK, pracodawca ma obowiązek przekazać w terminie do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one obliczone i pobrane.

Zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę? Sprawdź terminy wypłaty!

Przepisy ustawy Kodeks pracy (por. art. 85 Kp) nakazują, aby wypłata wynagrodzenia za pracę dokonywana była co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Ustawodawca nie wskazuje natomiast, iż termin wypłaty wynagrodzenia za pracę musi być taki sam dla wszystkich pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy.

Idź do oryginalnego materiału