W Montrealu w Kanadzie rozpocznie się w piątek czterodniowa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Parlamentarzyści z państw Sojuszu będą rozmawiać m.in. o Ukrainie i przyszłości organizacji.
Tematami sesji w Montrealu będą m.in. wsparcie dla działań Sojuszu na rzecz Ukrainy, transformacja NATO, rozpoczęta po tegorocznym szczycie w Waszyngtonie, partnerstwa w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego oraz zmiany klimatu i wyzwania technologiczne.
Wśród zagadnień, które mają zostać poruszone podczas obrad, znalazły się też: sytuacja na Bałkanach; Chiny i ich partnerstwa gospodarcze; kwestie dotyczące bezpieczeństwa w Azji, na Morzu Czarnym i w Arktyce; ochrona dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów; walka z dezinformacją i trendy związane z rozwojem sił zbrojnych.
Zaplanowano rozmowy m.in. z przedstawicielami rządów Kanady i Ukrainy oraz z zastępcą sekretarza generalnego NATO Borisem Ruge.
W kwestii Ukrainy "Zgromadzenie potwierdzi swoje stanowcze stanowisko dotyczące nieusprawiedliwionej agresywnej wojny (wszczętej przez Rosję) - wojny brutalnej i niezgodnej z prawem". Parlamentarzyści wyrażą poparcie dla demokracji, niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy "aż do zwycięstwa, niezależnie od tego ile czasu to zajmie" - napisano na stronie internetowej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Rozmowy będą też dotyczyć "bieżącej i długoterminowej pomocy dla Ukrainy, dynamiki wojny i rosyjskiej gospodarki wojennej". Parlamentarzyści mają również przyjąć rekomendacje polityczne. Dyskusja dotycząca Ukrainy będzie poświęcona m.in. programowi szkoleń i pomocy dla Kijowa, w tym dostarczaniu broni i sprzętu wojskowego.
Planowane jest przyjęcie pięciu rezolucji. Ich tematy dotyczą: "NATO po szczycie w Waszyngtonie oraz zapewnienia przyszłości Sojuszu i wsparcia dla Ukrainy, aż do zwycięstwa", wzmocnienia połączonych sił lotniczych i obrony powietrznej, przemocy seksualnej podczas wojen, technologicznych przewag zapewniających bezpieczeństwo oraz użycia sztucznej inteligencji (AI) przez wojsko.
W sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO weźmie udział 281 przedstawicieli parlamentów 32 państw NATO, a także 100 wysłanników z 25 państw partnerskich i instytucji parlamentarnych.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. W ciągu roku realizowane są dwie kilkudniowe sesje ogólne. Sesja w Montrealu będzie pierwszą, w której wezmą udział delegacje Malty i Kosowa.
Z Toronto Anna Lach (PAP)
lach/ szm/
Fot. Depositphotos