Odziedziczyłeś spadek i wiesz, iż zmarły miał oszczędności, ale nie wiesz na ilu kontach i w ilu bankach. Jeszcze kilka lat temu, spadkobiercy na chybił trafił chodzili po bankach w poszukiwaniu pieniędzy. jeżeli zmarły był sędziwego wieku, z dużym prawdopodobieństwem środki lokował w jednym z banków PKO, bądź w banku zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania. Ale nie zawsze tak musiało być. Poszukiwanie środków było karkołomne i długotrwałe.
Centralna Informacja o Rachunkach Uśpionych
Od 1 lipca 2016 r. poszukując rachunki bliskich możesz skorzystać z Centralnej informacji o rachunkach uśpionych uruchomionej przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Wystarczy, iż złożysz w dowolnie wybranym banku wniosek o udostępnienie informacji razem z dokumentami poświadczającymi Twój tytuł prawny do pieniędzy po zmarłym tj. prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, bądź notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.
Wtedy bank przesyła zapytanie do Centralnej informacji o rachunkach, która z kolei kieruje je do wszystkich banków i SKOK-ów. Te muszą odpowiedzieć w trzy dni robocze. Odpowiedź (raport) wpłynie do banku, w którym składałeś wniosek o udzielenie informacji.
Raport z Centralnej Informacji o Rachunkach
W raporcie będzie wskazany podmiot prowadzący rachunek, jego numer, potwierdzenie, czy konto jest aktywne, a także informacja, czy jest to rachunek wspólny. Z raportu dowiesz się o rachunkach bankowych rozwiązanych lub wygasłych.
Ważne: Szczegółowe dane np. o saldzie rachunku uzyskasz tylko i wyłącznie w placówkach banku lub SKOK-u, w których rachunek jest prowadzony.
Za raport z Centralnej informacji o rachunkach będziesz musiał zapłacić. Opłata za wydanie informacji zbiorczej wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od banku.
Niestety, raport nie uwzględnia informacji o np. jednostkach funduszy inwestycyjnych, rachunkach maklerskich, polisach ubezpieczeniowych czy inwestycyjnych. Tych instrumentów musisz poszukiwać „na piechotę”, zwracając się do każdej instytucji z osobna. poszukiwanie innych produktów bankowych odbywa się na dotychczasowych zasadach.
Informacja o kredytach spadkodawcy
Natomiast informacji o kredycie lub kredytach zmarłego musisz szukać w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), które taką informację może przekazać wyłącznie na wniosek sądu prowadzącego postępowanie spadkowe.