Pokrzywdzonym będzie łatwiej

1 tydzień temu

Nowe rozwiązanie ułatwia konsumentom dochodzenie swoich praw.

Jak informuje portal Dla Handlu, od tygodnia funkcjonuje nowa możliwość dochodzenia przez konsumentów swoich praw w obliczu ich naruszenia. Formuła, wymuszona przez dyrektywę unijną, jest zwana „powództwami przedstawicielskimi”, a w Polsce nosi nazwę „nowych postępowań grupowych”. Polega na tym, iż w przypadku przekonania o naruszeniu praw konsumentów mogą oni złożyć w co najmniej 10 osób pozew w danej sprawie. Przy czym najważniejsze jest to, iż w ramach nowego rozwiązania taki pozew może złożyć tzw. podmiot upoważniony, czyli np. uznana organizacja pozarządowa, która w imieniu konsumentów przygotowuje pozew i wszystkie formalności.

– „Ufam, iż nowe rozwiązania usprawnią obecny system dochodzenia roszczeń. Czekamy na podmioty upoważnione, by wpisać je do rejestru i wspierać w wytaczaniu powództw grupowych przed sądami. Liczę na powództwa, w których pozywający będą od nieuczciwych przedsiębiorców żądać konkretnych roszczeń na rzecz konsumentów, np. zwrotu określonej kwoty, wymiany towaru czy rozwiązania umowy. Może to być dodatkowym wsparciem konsumentów w skutecznym egzekwowaniu prawa. Z pewną ciekawością podchodzę również do potencjalnych pozwów, w których podmiot upoważniony będzie mógł zażądać od przedsiębiorcy zaprzestania stosowania określonej praktyki. W niektórych sprawach mogą to być działania uzupełniające nasze postępowania” – powiedział portalowi Dla Handlu Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Nowe rozwiązanie różni się od zwyczajnych pozwów zbiorowych na przykład kwestią finansową. Konsument nie jest stroną postępowania i nie ponosi jego kosztów. Jego jedynym wydatkiem może być koszt przystąpienia do grupy, którą pobiera podmiot upoważniony. Ustawa określa maksymalny próg opłaty – 5 proc. wartości roszczenia, a zarazem nie więcej niż 1000 zł w sprawach o roszczenia niepieniężne oraz 2000 zł o pieniężne. jeżeli powództwo przedstawicielskie będzie wytaczał Rzecznik Finansowy poszkodowani nie zapłacą nic.

Podmiotami upoważnionymi są wszystkie te, które Prezes UOKiK wpisze do stosownego rejestru lub które Komisja Europejska zakwalifikuje do wykazu organizacji mogących działać w grupowych postępowaniach transgranicznych. Z urzędu takim podmiotem jest Rzecznik Finansowy. Poszkodowanym przysługuje prawo zmiany podmiotu upoważnionego, jeżeli nie będą z niego zadowoleni. Podmiot upoważniony może działać nie tylko z inicjatywy konsumentów, którzy się do niego zgłoszą, ale także samemu inicjować takie postępowania, gdy uzna, iż naruszane są prawa jakiejś grupy konsumenckiej. Przedmiot interwencji może mieć charakter zarówno krajowy, jak i dotyczyć zjawiska ponadkrajowego na terytorium UE. UOKiK będzie natomiast sprawdzał, czy pozew nie jest inspirowany przez podmioty prowadzące działalność konkurencyjną wobec skarżonej firmy.

Zakres dochodzenia swoich praw jest szeroki i dotyczy szeregu produktów, usług, branż itp.

Idź do oryginalnego materiału