Kolejny projekt UOKiK dla Ukrainy i Mołdawii w ramach programu Polskiej pomocy

5 dni temu
  • UOKiK kontynuuje współpracę z urzędami antymonopolowymi z Ukrainy i Mołdawii.
  • Głównym celem projektu jest wsparcie obydwu instytucji w procesie reform i zbliżenia z UE.
  • Projekt zainaugurowały spotkania w delegaturach UOKiK oraz warsztat w Warszawie z udziałem ekspertów z całej Europy.

UOKiK zainaugurował w dniach 5-13 września 2024 r. projekt „Wsparcie instytucjonalne organów antymonopolowych Mołdawii i Ukrainy w rozwoju systemu ochrony konkurencji” współfinansowany ze środków programu „Polska pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Stanowi on kontynuację działań podjętych przez Urząd w ubiegłym roku na rzecz Mołdawskiej Rady ds. Konkurencji (CC) oraz Ukraińskiego Komitetu Antymonopolowego Ukrainy (AMCU). kooperacja ma służyć przekazaniu praktycznej wiedzy w obszarze ochrony konkurencji oraz zapoznaniu z najlepszymi praktykami dotyczącymi stosowania prawa konkurencji w Polsce i Unii Europejskiej. Jej istotnym aspektem jest również podniesienie kompetencji ekspertów Ukrainy i Mołdawii w zakresie tworzenia legislacji wspierającej rozwój krajowego systemu ochrony konkurencji i dostosowującej go do dorobku prawnego UE.

Pierwszym wydarzeniem była wizyta przedstawicieli beneficjentów w delegaturach UOKiK w Poznaniu i Łodzi w formule job shadowingu, która umożliwia bliższe przyjrzenie się warsztatowi pracy ekspertów UOKiK. Podczas spotkań omówiono konkretne sprawy z dorobku instytucji, które koncentrowały się wokół tematu badań rynku, decyzji zobowiązujących oraz przeszukań.

Kolejnym elementem projektu były zorganizowane w dniach 11-13 września w centrali Urzędu w Warszawie warsztaty dotyczące tematyki nieuczciwych praktyk na rynku rolno-spożywczym (UTP) oraz wybranych kwestii antymonopolowych. Oprócz ekspertów UOKiK, Ukrainy i Mołdawii wzięli w nich udział praktycy z urzędów ochrony konkurencji z Austrii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Węgier. Kraje te wraz z Polską były sygnatariuszami porozumienia regionalnego na rzecz ochrony konkurencji w Europie Środkowo-Wschodniej, które zostało zainicjowane przez Prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego, w 2023 roku. Gościem specjalnym spotkania była Evelin Pärn-Lee, Dyrektor Generalna Estońskiego Urzędu ds. Konkurencji. Dodatkowo, na zaproszenie UOKiK, w warsztatach uczestniczyli eksperci z Chorwacji i Słowenii z regionalnej grupy ds. UTP.

Następne wydarzenie w ramach projektu odbędzie się na początku października w Mołdawii, gdzie UOKiK zorganizuje 3-dniową sesję szkoleniową poświęconą praktycznym aspektom stosowania prawa konkurencji.