Pole dance, joga czy tenis dla pracowników – czy takie benefity można ująć w kosztach firmy?

2 miesięcy temu

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników starają się stosować różnego rodzaju systemy zachęt, które pozwolą na zatrzymanie pracownika w firmie. Żyjemy w czasach przemian, które są widoczne na każdym miejscu nic więc dziwnego, iż ma to również swoje przełożenie na oczekiwania pracowników wobec pracodawcy. Z kolei przedsiębiorcę interesuje, czy taki wydatek znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów w firmie. Dlatego w dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy możliwe jest zaliczenie w kosztach firmy wydatków poniesionych na pole dance, jogę czy tenis.

Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej

Temat kosztów podatkowych jest chyba jednym z najbardziej popularnych i wokół niektórych wydatków istnieje sporo niejasności i kontrowersji. jeżeli przedsiębiorca wybierze opodatkowanie według skali podatkowej czy podatkiem liniowym, to ma prawo rozliczać poniesione koszty. Ustawa o podatku dochodowym dość oszczędnie definiuje koszty uzyskania przychodów.

Ważne!

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23

Dla przedsiębiorcy powinien to być sygnał, iż przede wszystkim należy przeanalizować koszty wymienione w art. 23 pod kątem poniesionego wydatku. Nie oznacza to jednak, iż jak ustawodawca czegoś nie wymienił w art. 23, to każdy poniesiony wydatek znajdzie się w kosztach podatkowych, przekonaliśmy się o tym już niejednokrotnie. Dlatego często podejmowane są tematy, w których omawiane są mniej popularne koszty.

Wypalenie zawodowe pracowników

Każdy z nas na pewno przeżywał w swoim życiu zawodowym stan określany “wypaleniem zawodowym”. Wszyscy jesteśmy narażeni na stres, który często wynika z nadmiernego obciążenia pracą. Mało jest zawodów, które pozwalają na wykonywanie innego zadania. Monotonia, powtarzalność tych samych czynności dokłada swoją cegiełkę do odczuwania symptomów wypalenia zawodowego. Nie ma na to panaceum, ale można temu próbować zaradzić. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę i dlatego coraz częściej stosują wobec pracowników różne systemy zachęt, a jednym z nich jest finansowanie różnego rodzaju benefitów.

Pole dance, joga czy tenis dla pracowników – czy takie benefity można ująć w kosztach firmy?

Przepisy nie precyzują, poza pewnymi wyjątkami, który wydatek związany z zatrudnianiem pracowników może się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów. Dlatego też zanim go zaliczą do kosztów podatkowych, to jeżeli mają wątpliwości składają wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. W jednej z nich pracodawca zadał takie pytanie: Czy wydatki ponoszone na zakup dla pracowników zajęć z jogi, pole dance, stretchingu czy tenisa, takie jak przykładowo: opłacenie instruktorów, wynajem kortu, ewentualnie pomieszczenia w siedzibie pracodawcy, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jako koszty pośrednie? Problem został opisany w interpretacji nr 0111-KDIB1-3.4010.860.2022.2.JKU z dnia 14.02.2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał, iż takie wydatki mogą stanowić dla firmy koszty uzyskania przychodów, a w uzasadnieniu napisał m.in., iż programy mające na celu aktywizację fizyczną pracowników, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego służą zarówno samym pracownikom, jak również w sposób pośredni pracodawcy. Takie działania przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka spadku kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszają zdolność pracowników do świadczenia pracy. Tym samym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Benefity w kosztach firmowych – podsumowanie

W dzisiejszej publikacji zajęliśmy się tematem zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na pole dance, joga, stretching czy tenis dla pracowników. Pracodawcy zdają sobie sprawę z trudnych warunków środowiskowych, w których funkcjonują pracownicy. Zależy im na obniżeniu stresu i poprawie kondycji psychicznej i fizycznej. Jednym ze sposobów jest na pewno aktywność fizyczna, ale zorganizowanie takich zajęć wiąże się najczęściej z określonymi nakładami finansowymi. Pracodawcy coraz częściej chcą wydawać pieniądze na taki cel, tylko oczywiście zależy im również na zaliczeniu wydatku do kosztów podatkowych. Na przykładzie jednej z interpretacji podatkowych dowiedzieliśmy się, iż organy podatkowe nie negują prawa do ujmowania w kosztach. Jednak warto pamiętać, iż jest to rozstrzygnięcie w indywidualnej sprawie i nie może stanowić wykładni przepisów.

Stan prawny na dzień: 26.07.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału