Jak zapowiedziała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska, funkcjonariusze będą sprawdzać zarówno zachowanie kierujących, jak i stan techniczny samych urządzeń. W szczególności uwagę zwrócą na ewentualne nielegalne modyfikacje układu napędowego oraz parametry techniczne hulajnóg.
– W dobie rosnącej popularności hulajnóg elektrycznych, które stały się całorocznym środkiem transportu, zachowanie bezpieczeństwa na chodnikach i drogach rowerowych stało się priorytetem – podkreśla Kamińska. – W związku z początkiem wakacji ruszamy z akcją edukacyjną, której celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego – dodaje.
Prędkość, wyposażenie, trzeźwość
Podczas kontroli funkcjonariusze będą przypominać użytkownikom hulajnóg o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w relacji z pieszymi. Policjanci sprawdzą także, czy kierujący nie przekraczają dopuszczalnej prędkości – przypomnijmy, iż maksymalna prędkość jazdy na hulajnodze elektrycznej to 20 km/h, a na chodniku należy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona stanowi technicznemu urządzeń transportu osobistego, ich wyposażeniu oraz trzeźwości użytkowników. Policja zapowiada eliminowanie z ruchu tych, którzy nie posiadają wymaganych uprawnień.
Tragiczne wypadki przypominają o zagrożeniach
Akcja wpisuje się w szerszy kontekst troski o bezpieczeństwo na drogach w okresie wakacyjnym. Dwa tygodnie temu w Sierakowicach na Kaszubach doszło do tragicznego wypadku z udziałem 13-latka jadącego na hulajnodze. Chłopiec przewrócił się i uderzył głową w jezdnię – obrażenia okazały się śmiertelne.
Policjanci liczą, iż działania edukacyjne i kontrole pozwolą ograniczyć liczbę podobnych zdarzeń w przyszłości.
