Polska kontynuuje prace nad budową swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Maciej Bando, podpisał dokumenty notyfikujące Komisji Europejskiej pomoc publiczną dla tego projektu. Decyzja Komisji będzie kluczowa dla dalszego finansowania i realizacji inwestycji.
Jak informuje biuro Pełnomocnika, Polska przedstawiła Komisji Europejskiej szczegółowy mechanizm wsparcia projektu budowy elektrowni jądrowej. Zakłada on dokapitalizowanie spółki Polskie Elektrownie Jądrowe przez Skarb Państwa, co ma wzmocnić finansowe podstawy projektu. Oprócz tego przewidziane jest również udzielenie przez państwo gwarancji, które mają pokrywać 100% finansowania dłużnego zarówno na etapie budowy, jak i w fazie eksploatacji.
Jednym z kluczowych elementów wsparcia jest również dwukierunkowy kontrakt różnicowy, który zabezpieczy ceny energii w okresie działania elektrowni. Takie rozwiązania mają na celu zminimalizowanie ryzyka finansowego i zapewnienie stabilności całego przedsięwzięcia.
Zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną jest niezbędna, aby projekt mógł wejść w kolejną fazę realizacji. Jak zaznacza biuro Pełnomocnika, pozytywna decyzja KE pozwoli na przekazanie spółce PEJ środków finansowych, które umożliwią m.in. podpisanie umowy EPC (engineering, procurement, and construction) oraz zamówienie kluczowych komponentów niezbędnych do budowy elektrowni.
Dzięki wsparciu ze strony państwa, Polska ma szansę realizować projekt zgodnie z założonym harmonogramem, którego kluczowym momentem będzie wylanie pierwszego betonu jądrowego pod reaktor w 2028 roku.
Całkowity koszt budowy polskiej elektrowni jądrowej jest szacowany na około 60 miliardów złotych. Znaczna część tych środków ma pochodzić bezpośrednio z budżetu państwa. W planie finansowym na 2025 rok zaplanowano już 4,6 miliarda złotych na realizację pierwszych prac związanych z tą inwestycją.
Elektrownia jądrowa ma być wyposażona w trzy bloki z reaktorami Westinghouse AP1000, co ma zapewnić wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo. Bloki te będą kluczowym elementem polskiego programu energetyki jądrowej, który ma na celu zwiększenie niezależności energetycznej kraju oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Zgodnie z aktualnym harmonogramem, pierwsze prace konstrukcyjne mają rozpocząć się w 2028 roku. Wylanie pierwszego tzw. betonu jądrowego pod fundamenty reaktora będzie symbolicznym momentem, który zapoczątkuje adekwatną budowę elektrowni.
Projekt jest jednym z priorytetowych przedsięwzięć polskiego rządu, mającym na celu transformację energetyczną kraju i uniezależnienie się od paliw kopalnych. Polska elektrownia jądrowa ma być kluczowym elementem krajowej strategii energetycznej, wspierając stabilność dostaw energii i rozwój gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach.
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to ogromne przedsięwzięcie, które przyniesie wiele korzyści dla gospodarki. Nowa elektrownia ma nie tylko zapewnić stabilne dostawy energii, ale również przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, co jest kluczowym celem w kontekście europejskiej polityki klimatycznej.
Realizacja projektu stworzy także liczne miejsca pracy zarówno w sektorze energetycznym, jak i w branżach pokrewnych. Ponadto, rozwój energetyki jądrowej wpłynie na wzrost innowacyjności i inwestycji w nowoczesne technologie w Polsce.
opr. Polska Morska, żródło: tvp.info / fot: PEJ