Bilans cofki i działań ratunkowych na Pomorzu Zachodnim

18 godzin temu

Miniony weekend upłynął pod znakiem trudnych warunków atmosferycznych i hydrologicznych na Pomorzu Zachodnim. Skutki cofki i gwałtowne opady wymusiły zaangażowanie wielu służb, w tym straży pożarnej, samorządów i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

W związku z zaistniałą sytuacją, 13 stycznia 2025 roku w Szczecinie, odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołane przez Wojewodę Zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego. Tematem przewodnim była analiza trudnej sytuacji meteorologicznej, która sparaliżowała region w miniony weekend.

– Sobota i niedziela to intensywny okres dla strażaków z województwa zachodniopomorskiego. Odnotowano aż 700 interwencji, z czego 530 dotyczyło zdarzeń atmosferycznych – poinformował st. bryg. Mirosław Pender.

Działania strażaków skupiły się na usuwaniu powalonych drzew, pompowaniu wody z zalanych terenów oraz zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych. W wielu miejscach konieczne było również układanie worków z piaskiem.

Zastępca Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, bryg. Marek Michalak, w sobotę 12 stycznia spotkał się z Wicewojewodą Bartoszem Brożyńskim, aby omówić sytuację kryzysową. Priorytetem była koordynacja działań w miejscach najbardziej dotkniętych przez żywioł:

Gryfino–Mescherin
Zamknięto odcinek drogi wojewódzkiej DW120 z powodu zalania.
Wyspa Chrząszczewska
Zbudowano wał przeciwpowodziowy o długości 250 metrów, aby umożliwić dojazd na wyspę.
Stepnica
Zalane zostały posesje na ul. Młynarskiej i Rybackiej; na ul. Kościuszki powstała zapora.
Dziwnów i Międzywodzie
Odnotowano erozję plaż oraz uszkodzenia falochronów. Woda zalała m.in. ul. Zatoczną, ul. Spadochroniarzy Polskich, nabrzeże Belona i sezonowe mariny.
Świnoujście i Łojszyn
Uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych wymagały natychmiastowych zabezpieczeń.

– W Świnoujściu największe wyzwanie stanowił przeciek wału przeciwpowodziowego, który strażacy z OSP Przytór odkryli w nocy z soboty na niedzielę. Wspólnymi siłami OSP i PSP udało się zabezpieczyć miejsce uszkodzenia przy użyciu około 100 worków z piaskiem. Trudna sytuacja panowała też na osiedlach Przytór-Łunowo i Karsibór, gdzie strażacy prowadzili intensywne działania przeciwpowodziowe. Motopompy pracowały bez przerwy, wypompowując wodę za wał przeciwpowodziowy, aby ochronić posesje mieszkańców. Jeden z miejscowych portów jachtowych został częściowo podtopiony, a gospodarstwa w pobliżu wałów zabezpieczono setkami worków z piaskiem. Pomimo przekroczenia stanu alarmowego i trudnych warunków hydrologicznych, promy miejskie w Świnoujściu kursowały normalnie, zapewniając mieszkańcom i turystom transport pomiędzy wyspami – poinformował Polskę Morską rzecznik Urzędu Miasta w Świnoujściu.

Mimo skali zniszczeń, sytuacja hydrologiczna powoli się stabilizuje. Straty materialne wciąż są oceniane, a wiele miejsc wymaga dalszych działań zabezpieczających.

fot: KW PSP w Szczecinie

Idź do oryginalnego materiału