Watykan to wyjątkowe miejsce z kilku powodów. To najmniejsze państwo na świecie, z najmniejszą liczbą ludności. Jednak przede wszystkim to siedziba głowy Kościoła katolickiego. Okazuje się, iż pozostało jeden interesujący fakt dotyczący Watykanu i związany jest z branżą… nieruchomości.
Watykan posiada ponad 4 tys. nieruchomości
Watykan kojarzy nam się przede wszystkim jako siedziba papieża, a także najmniejsze państwo na świecie. Najmniejsze nie znaczy najbiedniejsze. Najnowszy raport Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej wykazał bowiem, iż Watykan jest w posiadania ponad 4 tysięcy nieruchomości. W głównej mierze na te zasoby składają się mieszkania i lokale komercyjne w kamienicach, ale także biblioteki czy garaże. Ponad 90% nieruchomości, będących w posiadaniu Watykanu, znajduje się w Rzymie. Kilka jest w Asyżu, Padwie, Frosinone, Padwie, czy w Viterbo. Pozostałe rozsiane są po Francji, Szwajcarii, a choćby Wielkiej Brytanii. Łączenie to słynne miasto-państwo jest w posiadaniu 4072 nieruchomości. Łączna powierzchnia lokali należących do Watykanu to prawie 1,5 mln metrów kwadratowych. Liczby robią wrażenie, ale rzeczywistość okazuje się mniej kolorowa.
Watykan to hojny płatnik
Ciekawostką jest, iż jedyni 19% watykańskich nieruchomości wynajmowanych jest na ogólnych zasadach rynkowych. 12% wynajmowanych jest na specjalnych, korzystniejszych warunkach, Natomiast 69% nieruchomości jest udostępniania gratis. Jednak jak wynika z raportu APSA dobre czasy, gdzie tyle lokali udostępnianych jest bezpłatnie, powoli mijają. Za kadencji papieża Franciszka, powoli odchodzi się od darmowego przekazywania do użytku dużych powierzchni np. urzędom. W to miejsce Watykan skupia się na odrestaurowywaniu porzuconych i zaniedbanych lokali. Mimo to dla budżetu włoskiego to wciąż hojny płatnik. Jak pokazał raport APSA, w 2022 roku Watykan wpłacił do budżetu Włoch ponad 6 mln euro podatku od nieruchomości. Przedstawiciele kościoła chwalą się, iż publikacja takich danych i opracowań buduje pozytywny wizerunek instytucji. Czyni ją bardziej przejrzystą w kwestii majątku, jakim dysponuje kościół.