Port w Świnoujściu zyskuje na znaczeniu, stając się istotnym elementem europejskiego transportu intermodalnego. W ostatnich dniach ruch w terminalu promowym znacząco wzrósł.
Jak informuje Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.:
„Świnoujście wkracza na ścieżkę prawdziwie zrównoważonego transportu, skutecznie realizując hasło „tiry na tory”.„
Miniona niedziela w Porcie Świnoujście była niezwykle intensywna. Od samego rana trwały przeładunki i działania logistyczne. Z promu Polonia zjechały 23 wagony Kolei Bałtyckiej, które przypłynęły z portu w Szwecji.


Ponadto, na tym samym terminalu odbył się załadunek kolejnych wagonów – tym razem 6 jednostek należących do PKP Cargo, które wyruszyły drogą morską na północ, w kierunku Skandynawii.
To jednak nie koniec działań. W godzinach popołudniowych terminal odwiedziły naczepy intermodalne, przewożone na wagonach przez Freightliner – polskiego pioniera transportu intermodalnego.
Wszystkie operacje przebiegły sprawnie i są dowodem na to, iż Port w Świnoujściu skutecznie rozwija nowoczesne, niskoemisyjne formy transportu.

Za swoje działania Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście otrzymał prestiżowy tytuł Lidera XIII Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, które odbyło się w Sopocie. To nagroda, która potwierdza, iż porty w regionie nie tylko nadążają za zmianami w logistyce, ale także aktywnie kształtują te zmiany.
Porty w Szczecinie i Świnoujściu to najważniejsze ogniwa polskiej gospodarki morskiej. Pełnią rolę ważnych węzłów transportowych dla północno-zachodniej Polski, zapewniając efektywną obsługę ładunków z i do Skandynawii, Niemiec oraz Europy Środkowej. Ich dynamiczny rozwój w sektorze transportu intermodalnego pokazuje, iż stają się liderami nowoczesnego, zrównoważonego transportu, nie tylko w skali krajowej, ale także na poziomie międzynarodowym.
Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście