Postępowanie o dział spadku a zasiedzenie

dzialspadkubeztajemnic.pl 1 rok temu

Sposoby nabycia własności nieruchomości

Większość spraw o dział spadku, które wnosimy do sądu dotyczą nieruchomości. Do wniosku o dział spadku koniecznie trzeba załączyć dowody, które potwierdzają, iż nieruchomość faktycznie należała do spadkodawców. Takimi dowodami sąm.in.:

– akt własności ziemi,

– orzeczenie sądowe,

– wypis z ewidencji gruntów;

– odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

Musisz wiedzieć, iż zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia własności nieruchomości. Następuje na skutek orzeczenia sądowego. Aby sąd wydał orzeczenie o zasiedzeniu trzeba spełnić kilka warunków:

– upływ określonego czasu – 20 lub 30 lat;

– musiałeś przez określony czas zachowywać się jak właściciel samoistny;

Zasiedzenie a dział spadku

Jeśli jesteś uczestnikiem w sprawie o dział spadku, możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości ewentualnie możesz liczyć się z tym, iż inny uczestnik wystąpi z tym wnioskiem. Nieruchomość musi wchodzić w skład majątku po zmarłym. Nie ma potrzeby przeprowadzania odrębnego postępowania. Jako spadkobierca możesz zgłosić zarzut zasiedzenia podczas przeprowadzania działu spadku. Sąd rozpatrzy tę kwestię w ramach samego postępowania spadkowego. jeżeli uwzględni zasiedzenie, nieruchomość nie będzie wchodzić w skład spadku. Tym samym zostanie wyłączona ze składników majątku branych pod uwagę przy podziale spadku.

Zamieszkiwanie ze spadkodawcą

Jeśli zamieszkiwałeś ze spadkodawcą w tym samym domu, po jego śmierci nie możesz wcale tak łatwo zasiedzieć nieruchomości. Nie staniesz się automatycznie właścicielem samoistnym tylko dlatego, iż już wcześniej zamieszkiwałeś nieruchomość. Przyjmuje się, iż będziesz musiał jeszcze zamanifestować chęć posiadania nieruchomości jak właściciel – na przykład uniemożliwić innym spadkobiercom wstęp do domu wchodzącego w skład spadku czy poinformować ich, iż nie przysługują im do niego żadne prawa.

Idź do oryginalnego materiału