Powrót do Małego ZUS Plus możliwy po 2 latach płacenia dużego ZUS

1 miesiąc temu

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, iż przedsiębiorca może korzystać z Małego ZUS-u Plus przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy, czyli z 2-letnią przerwą na opłacanie dużego ZUS-u

Na czym polega Mały ZUS Plus?

Wysokość składek ZUS jest uzależniona od osiągniętego przez przedsiębiorcę w poprzednim roku kalendarzowym dochodu. Więcej na temat tego, jak liczyć podstawę wymiaru dla składek ZUS, pisaliśmy w artykule: Składki ZUS zależne od dochodu?

Podstawa wymiaru składek nie może być jednak niższa od 30% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym ani wyższa od 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. Mały ZUS Plus dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne.

Z Małego ZUS-u Plus przedsiębiorca może korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności, o ile:

– jego roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120.000 złotych;

– w poprzednim roku kalendarzowym prowadził działalność przez co najmniej 60 dni.

Na czym polega spór?

Przedmiotem sporu było to, jak długa powinna być przerwa pomiędzy okresami korzystania z Małego ZUS-u Plus.

Stanowisko Rzecznika MŚP

Wedle Rzecznika MŚP intencją ustawodawcy było przyznać przedsiębiorcom prawo do korzystania z preferencyjnego Małego ZUS-u Plus przez 3 lata w kolejnych 5 latach, a zatem przerwa powinna wynosić 2 lata. Stanowisko Rzecznika MŚP wydaje się być zgodne z literalnym brzmieniem przepisu.

Interpretacja ZUS

ZUS stoi jednak na stanowisku, iż przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS-u Plus w okresie od stycznia 2019 r. do grudnia 2021 r. (pierwszy możliwy okres korzystania z preferencji) mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS-u Plus dopiero 3 lata później. Zgodnie z art. 18c ust. 11 pkt 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przepisy dotyczącego Małego ZUS-u Plus nie mają zastosowania do osób, które korzystały z Małego ZUS-u Plus przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności. A z uwagi na to, iż do Małego ZUS-u Plus można się zgłaszać wyłącznie do 31 stycznia każdego roku, przedsiębiorca, który zgłaszał się do Małego ZUS-u Plus w styczniu 2024 r. podpadał pod przesłankę negatywną – w ciągu 60 miesięcy wstecz, tj. od stycznia 2019 r. do grudnia 2023 r. korzystał przez 36 miesięcy z Małego ZUS-u Plus. Wedle ZUS-u taki przedsiębiorca będzie mógł zgłosić się do Małego ZUS-u Plus dopiero od stycznia 2025 r.

Wyrok Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim

27 czerwca 2024 r. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił argumentację Rzecznika MŚP i przyznał przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS-u Plus od 1 stycznia 2024 r., a zatem z 2-letnią przerwą. Sąd stwierdził, iż intencją ustawodawcy było, aby przedsiębiorca mógł korzystać z preferencyjnego Małego ZUS-u Plus przez 36 miesięcy w cyklicznych 5-letnich okresach.

Kolejny korzystny dla przedsiębiorców wyrok wydał w dniu 25 lipca 2024 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, a w dniu 31 lipca 2024 r. – Sąd Okręgowy w Elblągu oraz Sąd Okręgowy w Częstochowie.

Wydaje się, iż kształtuje się w tym zakresie korzystna linia interpretacyjna dotycząca Małego ZUS-u Plus. Ponadto od stycznia 2025 r. ma wejść w życie ustawa deregulacyjna, która doprecyzowuje przepisy Małego ZUS-u Plus, przesądzając, iż przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki, mogą skorzystać z ulgi po upływie 24, a nie 36 miesięcy.

Idź do oryginalnego materiału