Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD).
Jak jest obecnie?
Obecnie obowiązuje PKD 2007 ustalone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Z wyszukiwarką w tej chwili obowiązujących kodów PKD można się zapoznać tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/szukaj-pkd.
Kody PKD służą do opisania rodzaju, branży prowadzonej działalności gospodarczej, umożliwiają podmiotom wpisanym do poszczególnych rejestrów, w tym Krajowego Rejestru Sądowego na jednolite określenie rodzaju wykonywanych działalności.
Jak będzie?
Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności, zwana PKD 2025 – zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), którego projekt już powstał. Z wejściem w życie tego rozporządzenia utraci moc w tej chwili obowiązujące rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Nowe PKD zostanie wprowadzone do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.
W rozporządzeniu został wprowadzony piąty poziom kwalifikacji PKD. Zmienią się również nazwy sekcji, działów, grup, klas i podklas kodów PKD.
Z czego wynika konieczność zmian?
Wprowadzenie nowej PKD 2025, zastępującej dotychczasową PKD 2007, wynika z konieczności dostosowania polskiej klasyfikacji do wymagań unijnych.
Jak stosować PKD 2025?
Integralną część klasyfikacji PKD 2025 stanowią klucze powiązań pomiędzy klasyfikacją PKD 2007 a klasyfikacją PKD 2025, które pozwalają dopasować poprzednie kody do nowych.
Od kiedy będzie stosowana PKD 2025?
PKD 2025 wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Do wniosków o wpis podmiotów:
1) rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej;
2) wykonujących działalność gospodarczą, której przedmiot jest oznaczony kodem PKD 2007 i które po wejściu w życie omawianego rozporządzenia złożyły wniosek o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej
– stosować się będzie kody nowej klasyfikacji (PKD 2025).
Natomiast do podmiotów wykonujących przed 1 stycznia 2025 r., działalność gospodarczą, której przedmiot jest oznaczony kodem PKD 2007, które po tej dacie nie złożą wniosku o zmianę wpisu w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON stosować się będzie kody PKD 2007, jednak nie dłużej niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Podmioty te będą mogły wyłącznie do dnia 31 grudnia 2026 r. samodzielnie dokonać przeklasyfikowania kodu określającego przedmiot dotychczas prowadzonej działalności: z PKD 2007 na PKD 2025. Po upływie tego okresu przejściowego, tj. z dniem 1 stycznia 2027 r. planuje się wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania tych podmiotów w CEIDG, KRS, w rejestrze REGON oraz innych rejestrach urzędowych.
Powyższe oznacza, że:
– w razie niedostosowania PKD przez podmiot wpisany do CEIDG, KRS lub REGON do 31 grudnia 2026 r., dane te będą aktualizowane automatycznie według kodów PKD 2025:
a) od 1 stycznia 2027 r. – o ile podmioty te nie będą składały żadnych wniosków o zmianę wpisu albo
b) po dniu złożenia wniosku o zmianę wpisu bez jednoczesnego wniosku o dokonanie aktualizacji kodów PKD;
– podmioty powstałe po 1 stycznia 2025 r. będą obowiązane posługiwać się nową klasyfikacją.
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności, która zastąpi dotychczasową. Przewidziano jednak dwuletni okres przejściowy, do 31 grudnia 2026 r., po którym kody PKD we adekwatnych rejestrach ulegną automatycznej aktualizacji.