PPK prezesa zarządu – na co zwrócić uwagę?

1 rok temu

Zweryfikuj podstawę zatrudnienia

To czy prezes zarządu spółki komunalnej może być uczestnikiem PPK, a więc czy mogą być za niego dokonywane wpłaty do PPK, zależy od podstawy jego zatrudnienia w spółce. Ponadto uczestnictwo w PPK jest co do zasady dobrowolne, z tym iż osoby zatrudnione, które ukończyły 18 lat i nie ukończyły 55. roku życia są automatycznie “zapisywane” do PPK.

Kto może przystąpić do PPK?

Do pracowniczego planu kapitałowego (dalej PPK) mogą przystąpić tylko te osoby, które spełniają definicję osoby zatrudnionej wskazaną w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK.

Za osoby zatrudnione, zgodnie z przywołaną ustawą, uważa się, m.in.

  • pracowników, o których mowa w art. 2 K.p., z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1821 z późn. zm.), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 K.p.,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 K.c. stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji

podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów.

Ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń

Warto przyjrzeć się również przepisom ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1907), która reguluje sposób wykonywania uprawnień z akcji przysługujących m.in. jednostkom samorządu terytorialnego lub ich związkom i komunalnym osobom prawnym, w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych, a także wybranych postanowień umów zawieranych z członkami organów zarządzających. Ustawa ta dotyczy m.in. wszystkich spółek, w których samorząd ma udziały albo akcje (bez względu na ich liczbę).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń (…), z członkiem organu zarządzającego spółką zawiera się umowę o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji, z obowiązkiem świadczenia osobistego takiego członka, bez względu na to, czy działa on w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Spełnienie definicji osoby zatrudnionej wiąże z PPK

Z członkiem zarządu spółki komunalnej zawarta została umowa o świadczenie usług zarządzania, czyli tzw. kontrakt menedżerski. Przyjmując, iż dla tej osoby jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych jest kontrakt menedżerski, podlega ona przedmiotowym ubezpieczeniom jak zleceniobiorca, czyli m.in. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Zatem spełnia definicję osoby zatrudnionej w myśl przepisów ustawy o PPK i prezes zarządu spółki komunalnej może być uczestnikiem PPK.

Uwaga! Przypominam, iż do 31 lipca na pracodawcach prowadzących Pracownicze Programy Emerytalne (w skrócie PPE) spoczywa obowiązek notyfikacyjny. Do Polskiego Funduszu Rozwoju przekazać należy oświadczenie o liczbie pracowników oraz o liczbie uczestników PPE.

Idź do oryginalnego materiału