Projekt dotyczący harmonogramu wdrażania KSeF jeszcze w tym roku

1 tydzień temu

Resort finansów jeszcze w tym roku przedstawi projekt harmonogramu wdrażania systemu faktur elektronicznych dla poszczególnych grup podatników, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana. Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który zakłada przesunięcie terminu obowiązkowego wdrożenia KSeF z 1 lipca 2024 na 1 lutego 2026 roku.

Wiceminister doprecyzował, iż projekt dot. harmonogramu wdrożenia obowiązkowych e-faktur zostanie zaprezentowany jesienią.

„De facto prace nad KSeF-em rozpoczynamy od nowa. Będzie musiała być stworzona całkiem inna architektura systemu taka, która zapewni jego skalowalność i niezawodność” – powiedział Neneman w Sejmie.

„W przestrzeni publicznej pojawiła się też deklaracja, iż system będzie wprowadzany fazowo, najpierw duzi podatnicy, potem mali. Tego w tym projekcie […] nie ma. Nie ma, dlatego iż o tych szczegółach technicznych porozmawiamy sobie na spokojnie […] Jeszcze w tym roku wyjdziemy z dużym projektem, gdzie wszystkie te szczegóły techniczne, efekt naszych konsultacji […] omówimy” – podkreślił.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji, który został skierowany do Komisji Finansów Publicznych podano, iż w projektowanej ustawie proponuje się, aby obowiązek wdrożenia KSeF miał zastosowanie do wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r.

W związku z odroczeniem daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF konieczne będzie również odpowiednie przesunięcie terminów, zawartych w ww. ustawie, dodatkowych odroczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF, tj. wskazanie:

  • okresu, w którym podatnicy będą mogli w sposób dotychczasowy, w okresie przejściowym po wprowadzeniu obowiązku KSeF, wystawiać faktury z kasy rejestrującej;
  • odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF;
  • odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF.

Dodatkowe odroczenia wprowadza się zachowując dotychczasową logikę rozwiązań, tj. dokonując przesunięcia terminów zachowuje się okres półroczny stosowania przejściowych rozwiązań.

Jak podano w OSR do projektu wprowadzenie obowiązku e-fakturowania może skutkować dodatkowymi dochodami budżetu państwa z tytułu podatku VAT w kwocie 1,8 mld zł w pierwszym całym roku obowiązywania nowego rozwiązania. W latach kolejnych z uwagi na utrzymywanie się efektu uszczelnienia systemu podatkowego dochody wynikające z tego rozwiązania będą stopniowo maleć.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału