Projekt ustawy o emeryturach pomostowych i jego konsekwencje dla pracodawców

1 rok temu

Lubisz szachy? Królewska gra. Lubię ją za to, iż każdy ma w niej takie same prawa i szanse. Można przewidzieć ruchy przeciwnika. Zasady są jasne, a każdy gracz, za punkt honoru stawia sobie ich przestrzeganie. Nie można powiedzieć tego samego o ustawodawcy.

Uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika nakłada w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Zapamiętaj ten przepis. To projektowany przepis art. 477(2) § 2 k.p.c., zawarty w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego zmienia reguły gry w relacji pracownik – pracodawca.

Stan prawny na dziś: Sąd pracy może (choć nie musi) nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika już w wyroku nieprawomocnym, czyli nakazać pracodawcy dalsze zatrudnianie pracownika przed prawomocnym rozstrzygnięciem postępowania. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy okoliczności sprawy są na tyle prawdopodobne, iż wyrok II instancji nie zostanie uchylony.

Scenariusz, jeżeli przepis wejdzie w brzmieniu aktualnego projektu: Sąd pracy, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, będzie każdorazowo nakazywał pracodawcy dalsze zatrudnienie pracownika.

Proponuje się, aby art. 477(2) § 2 k.p.c. zawierał jednoznaczną dyrektywę adresowaną do sądu co do konieczności nałożenia na pracodawcę w wyroku uznającym wypowiedzenie umowy za pracę za bezskuteczne albo przywracającym pracownika do pracy, obowiązku dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Uzasadnienie do projektu ustawy o emeryturach pomostowych i innych ustaw
  • A jaki będzie scenariusz, gdy pracodawca, wypełniając sądowy nakaz, przywróci do pracy zwolnionego pracownika, a w II instancji sąd zmieni wyrok i oddali powództwo?
  • Jak sytuacja ta wpłynie na zespół pracowników, atmosferę pracy, motywację i zaufanie do współpracowników?

To jeszcze nie wszystko. Projektowany art. 755(5) § 1 k.p.c. proponuje, aby w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

W grupie, którą objąć ma wskazany przepis są kobiety w ciąży, pracownicy korzystający z urlopów związanych z rodzicielstwem, osoby przebywające na urlopach wychowawczych czy też pracownicy korzystający z ochrony przedemerytalnej.

Jak oceniasz tę propozycję z punktu widzenia pracodawców i profesjonalistów HR?

Zapraszam do śledzenia prac nad tym projektem i głośnego wyrażania swoich opinii. Warto rozmawiać. Warto uświadamiać. Taka jest nasza rola.

Idź do oryginalnego materiału