PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY

4 miesięcy temu

PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY
CO POWINIEN ZAWIERAĆ
I DLACZEGO WARTO GO SPISAĆ?

Zobacz nasz film: PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY - 5 ważnych elementów!

W MIESZKANICZNIKU trudno spotkać laika. Większość społeczności to profesjonaliści mający szeroką wiedzę na temat zasad rządzących wynajmem. Jedną z tych zasad jest: SPISAĆ I PODPISAĆ PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY. I choć większość świetnie wie jak to zrobić i dlaczego jest to ważne, warto od czasu do czasu przypomnieć sobie podstawy, a początkującym dać możliwość pozyskania niezbędnej wiedzy. o ile zdobywać wiedzę, to od Ekspertów w danej dziedzinie.

Temat Protokołu Zdawczo-Odbiorczego, podjęli współpracownicy z Sim Property - Partnera Stowarzyszenia, którzy na co dzień, zajmują się zarządzaniem najmem.

CZYM JEST PROTOKÓŁ?

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument sporządzany i podpisywany przy wynajmie długoterminowym. Stanowi istotną formalność zarówno w momencie przekazania mieszkania jak i jego odbioru od najemcy. Nie ma obowiązku spisywania protokołu, ani jednego stałego wzoru sporządzenia go. Jednak nasza wieloletnia praktyka jako zarządców najmu pokazuje, iż zawsze warto przygotować taki dokument w formie pisemnej jako załącznik do umowy najmu.

DLACZEGO JEST TAKI WAŻNY?

Protokół pełni dwie zasadnicze funkcje.

  • Po pierwsze, stanowi dowód przekazania lokalu w posiadanie najemcy lub jego odbioru po zakończeniu umowy. W przypadku potencjalnych problemów protokół potwierdza posiadanie lub jego brak i pozwala rozwiązać sprawę na gruncie prawnym.
  • Po drugie ma za zadanie szczegółowo udokumentować w jakim stanie
    i z jakim wyposażeniem mieszkanie jest przekazywane w najem. Stanowi podstawę rozliczeń z najemcą. Dzięki niemu zawsze jest jasne, czy po zakończeniu umowy najmu nie ma braków sprzętu, czy nic nie zostało podmienione lub zniszczone, itp.

JAK PRAWIDŁOWO GO SPORZĄDZIĆ?

Jako doświadczeni zarządcy najmu bazujemy na własnym, sprawdzonym wzorze, zawierającym 5 podstawowych elementów.

  • Wyposażenie mieszkania
    Należy dokładnie przejrzeć, jakie sprzęty, meble oraz inne przedmioty znajdują się w każdym z pomieszczeń i spisać listę. Warto szczegółowo opisać nazwy i serie sprzętów AGD, a gdy doposażamy mieszkanie w trakcie trwania umowy najmu – dołączyć do protokołu załącznik uwzględniający nowe pozycje.
  • Opis stanu technicznego
    Opisując stan nieruchomości najlepiej nie pomijać żadnych usterek czy uszkodzeń, choćby tych drobnych. Dobrą praktyką jest dołączanie do protokołu zdjęć, które będą stanowiły niepodważalny dowód ukazujący stan nieruchomości zarówno przed, jak i po zakończeniu umowy najmu.
  • Stan liczników
    Spisanie stanu liczników jest niezbędne, jeżeli chcemy rozliczać najemcę ze zużycia mediów. Będzie to potrzebne również wtedy, gdy chcemy aby najemca przepisał liczniki na siebie. Oprócz stanu dobrze jest również spisać numery liczników, ponieważ mogą się one zmienić w trakcie trwania umowy najmu.
  • Klucze
    Nie zapominajmy o wypisaniu ile kompletów kluczy zostało przekazanych najemcy i jakie egzemplarze zawierał każdy z nich.
  • Podpisy
    Aby protokół był wiążący dla obydwu stron, powinien być podpisany zarówno przez właściciela, jak i najemcę.

OCHRONA INTERESÓW STRON

Protokół przygotowany według powyższych zasad chroni interesy zarówno wynajmującego, jak i najemcy oraz może oszczędzić pomiędzy nimi potencjalnych sporów.

  • Dla właściciela protokół stanowi podstawę rozliczeń. Mając dokładny opis oraz zdjęcia stanu technicznego i wyposażenia przy wprowadzce i wyprowadzce najemcy, jesteśmy w stanie sprawiedliwie oraz uczciwie rozliczyć kaucję. Protokół jest również dowodem na to, iż najemca przejął, a następnie opuścił mieszkanie. Dzięki temu po zdaniu lokalu nie odpowiadamy za ewentualne pozostawione przedmioty.
  • Z kolei dla najemcy protokół jest dokumentem chroniącym przed roszczeniami dotyczącymi wad, które już istniały przed przekazaniem nieruchomości. Zabezpiecza również przed zakłócaniem miru domowego, ponieważ, gdy lokator jest prawnie w posiadaniu mieszkania, właściciel nie może do niego wchodzić bez zapowiedzi.

W Sim Property protokół zdawczo-odbiorczy niezmiennie stanowi drugi najważniejszy dokument obok umowy najmu i zdecydowanie polecamy sporządzanie go każdemu, kto wynajmuje nieruchomości na dłuższy okres czasu.

Idź do oryginalnego materiału