Przekształcanie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. – branża medyczna

1 rok temu

Dynamiczny rozwój postęp medycyny, w tym nowych przedsięwzięć badawczych i naukowych, umożliwia lekarzom rozszerzanie prowadzonej praktyki. Przekłada się też na powstawanie innowacyjnych ośrodków medycznych współpracujących z różnymi specjalistami.

Często jednak rozwój działalności medycznej nie wiąże się z restrukturyzacją. A przecież to właśnie odpowiednio dobrana forma prawna umożliwia prawidłowe zarządzanie przedsięwzięciem i należyte zabezpieczenie interesów właściciela.

W ramach reorganizacji działalności medycznej można m.in. przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) w spółkę z o.o. O korzyściach i skutkach tego procesu piszemy w artykule.

Placówka medyczna w formie spółki – kiedy warto?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej to doskonałe rozwiązanie dla lekarzy, którzy:

– posiadają indywidualną praktykę lekarską (związaną z prowadzeniem centrum medycznego), która na przestrzeni lat zdecydowanie się powiększyła;

– osiągają wysokie dochody i szukają możliwości na ich zainwestowanie w prowadzoną działalność;

– znaleźli potencjalnych inwestorów, z którymi chcą współtworzyć i rozwijać biznes;

– chcą uregulować i zabezpieczyć kwestię odpowiedzialności związaną z prowadzoną działalnością.

Skutki przekształcenia JDG w spółkę z o.o.

Korzyści związanych z prowadzeniem działalności medycznej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest wiele. Przykładowe prezentujemy na grafice poniżej:

Ciągłość umów i decyzji

W przypadku przekształcenia JDG w spółkę z o.o. następuje kontynuacja działalności gospodarczej. Wszystkie umowy i decyzje administracyjne „przechodzą” wówczas na nowy podmiot. W niektórych przypadkach umowy lub przepisy wymagają dokonania określonych, dodatkowych formalności jeszcze przed przekształceniem.

Brak odpowiedzialności za zobowiązania

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej to właściciel odpowiada za należności i długi – również z majątku osobistego. Natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podmiotem odrębnym od swoich wspólników. Oznacza to, iż ponosi odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania i może dochodzić roszczeń od swoich kontrahentów. Taka forma prawna pozwala więc zabezpieczyć interesy majątkowe wspólników.

Korzyści podatkowe

Kolejną korzyścią związaną z przekształceniem jest możliwość skorzystania z atrakcyjnej formy opodatkowania, którą jest estoński CIT. Wiążą się z nim uproszczone zasady rozliczania podatków, konieczność zapłaty podatku dochodowego dopiero z chwilą wypłaty dywidendy oraz niższe opodatkowanie.

Na co uważać w toku przekształcenia?

Ważnym aspektem przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę jest zabezpieczenie stosunków gospodarczych i otrzymanych decyzji administracyjnych. Może to wymagać dokonania uprzedniego zgłoszenia zamiaru przekształcenia kontrahentowi lub organowi administracji publicznej, uzyskaniu stosownej zgody lub dokonaniu aktualizacji w wybranym rejestrze.

Do najważniejszych kwestii zaliczamy:

– zabezpieczenie współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia,

– przeniesienie decyzji administracyjnych dotyczących prowadzonej działalności, np. pozwolenia na wykorzystywanie środków psychotropowych/leków,

– poinformowanie kluczowych kontrahentów o przekształceniu, np. wynajmujących czy leasingodawców,

– aktualizację danych we wszystkich rejestrach, w tym w REGON, Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami.

Jedyna opcja reorganizacji?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z wielu możliwości, z których mogą skorzystać lekarze. Może być punktem docelowym albo etapem pośrednim w reorganizacji praktyki lekarskiej. Jednak co ważne, przepisy Kodeksu spółek handlowych pozwalają na przekształcenie JDG wyłącznie w sp. z o.o. Ewentualne inne formy/spółki mogą być utworzone dopiero po wykonaniu takiej restrukturyzacji. Dlatego każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualne, z uwzględnieniem korzyści i ryzyk płynących z ewentualnych zmian.

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w doborze i zaplanowaniu przekształcenia, to zachęcamy do kontaktu. Nasi eksperci pomogą w znalezieniu optymalnej formy działalności – dopasowanej do potrzeb i planów długoterminowych.

Idź do oryginalnego materiału