Jak poinformowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) do 2027 r. koalicja 48 krajów, znana jako CARF, zamierza wdrożyć globalne ramy przejrzystości podatkowej w zakresie raportowania i wymiany informacji w odniesieniu do kryptoaktywów.
Do koalicji CARF należą m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Niemcy, Japonia, Singapur i Republika Południowej Afryki.
Koalicja zadba o przejrzystość zasad
„CARF, opracowany w świetle szybkiego rozwoju rynku aktywów kryptograficznych i na podstawie mandatu udzielonego przez G20, przewiduje raportowanie informacji podatkowych o transakcjach dotyczących aktywów kryptograficznych w znormalizowany sposób, w celu automatycznej wymiany takich informacji z jurysdykcjami rezydencji podatników w ujęciu rocznym” – podała OECD.
Ramy raportowania aktywów kryptograficznych (CARF) to najważniejszy element Międzynarodowych standardów automatycznej wymiany informacji w sprawach podatkowych opracowanych przez OECD w ramach mandatu G20. Zapewnia automatyczną wymianę informacji podatkowych na temat kryptoaktywów i odbywa się w kontekście szybkiego przyjmowania kryptoaktywów do szerokiego zakresu zastosowań inwestycyjnych i finansowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów finansowych, kryptoaktywa można przenosić i przechowywać bez interwencji tradycyjnych pośredników finansowych, takich jak banki, i bez centralnego administratora posiadającego pełny wgląd w przeprowadzane transakcje lub posiadane zasoby kryptoaktywów.
Nadzieje i oczekiwania
Sekretarz generalny OECD Mathias Cormann z zadowoleniem przyjął zobowiązanie 48 państw do wdrożenia globalnego standardu przejrzystości podatkowej dla kryptoaktywów do 2027 roku. – Dzisiejsze ogłoszenie skoordynowanych międzynarodowych działań w zakresie aktywów kryptograficznych jest dużym krokiem naprzód, stanowiącym kolejny istotny kamień milowy w kierunku powszechnego i skoordynowanego podejścia do zwalczania uchylania się od opodatkowania poprzez większą przejrzystość i wymianę informacji – powiedział w piątek. – Z dużym zadowoleniem przyjmujemy szerokie poparcie dla szybkich działań mających na celu urzeczywistnienie międzynarodowej wymiany informacji gromadzonych zgodnie ze standardem OECD dotyczącym raportowania kryptoaktywów – dodał.
– Bardzo cieszymy się z szerokiego wsparcia okazanego szybkim działaniom, które sprawią, iż międzynarodowa wymiana informacji zebranych zgodnie ze standardem OECD dotyczącym raportowania o kryptoaktywach stanie się rzeczywistością – powiedział Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann. – Społeczność międzynarodowa może liczyć na OECD i Światowe Forum ds. Przejrzystości i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych, aby zapewnić, iż architektura przejrzystości podatkowej pozostanie w przyszłości zarówno aktualna, jak i skuteczna – przyznał.
Może Cie zainteresować: