Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów

2 lat temu

Niespełna trzy lata temu weszły zmiany w przepisach dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Przepisy te obowiązują także w bieżącym 2022 roku. Co się zmieniło w 2017 roku? Na co zwracać szczególną uwagę podczas przewożenia dziecka w aucie? Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, a kiedy w ogóle bez fotelika? Sprawdź, jak powinno wyglądać przewożenie dzieci w samochodzie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dziecko w aucie 2022

Chyba każdy rodzic jest świadomy tego, iż dzieci do określonego wieku i wzrostu należy przewozić w foteliku samochodowym. Wynika to z polskich i europejskich przepisów prawa, ale przede wszystkim także z zasad bezpieczeństwa. Dziecko bez fotelika podczas gwałtownego hamowania lub ostrego manewru jest bowiem zupełnie bezbronne i narażone na urazy, utratę zdrowia, a choćby na śmierć.

Nie tak dawno w życie weszły nowe przepisy dotyczące zasad przewożenia dzieci w aucie. Niniejszy artykuł zawiera opis zmian, a także praktyczne wskazówki dla rodziców. Do kiedy jest obowiązek jazdy foteliku, a od kiedy dziecko może jeździć na podkładce?

Fotelik samochodowy – przepisy. Do kiedy fotelik dla dzieci?

W 2017 roku rząd przyjął projekt nowelizacji Ustawy Kodeks Ruchu Drogowego, który jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Część zmian dotyczyła zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Do najważniejszych z nich należy zniesienie granicy wiekowej do przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Według aktualnych przepisów w foteliku powinno podróżować każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu, niezależnie od tego, czy ma 9 czy 15 lat.

W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 […] wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone […] w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

1) masą i wzrostem dziecka oraz
2) adekwatnymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii
Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń
przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

W przypadku dzieci, które osiągnęły już 150 cm wzrostu, w czasie podróży wystarczą pasy bezpieczeństwa.

Przewożenie dzieci w samochodzie: Do kiedy dziecko w foteliku?

Ponadto, zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu Ruchu Drogowego, rodziców i opiekunów dzieci mających powyżej 135 cm zwolniono z obowiązku jazdy w foteliku z tyłu samochodu w sytuacji, kiedy jego zamontowanie nie jest możliwe. W takim przypadku można je przewozić również w pasach bezpieczeństwa, dokładne informacje znajdują się w przytoczonym poniżej artykule z Ustawy o Prawie Drogowym.

Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 […] na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego dzięki pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Od czasu zmiany przepisów dotyczących przewożenia dziecka w samochodzie, obowiązek jazdy w foteliku nie dotyczy też dzieci posiadających zaświadczenia lekarskie z przeciwwskazaniami do jego stosowania.

Unormowano również zasady przewożenia trójki małych dzieci w przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W tej sytuacji dziecko może jeździć bez fotelika, jeżeli ma ukończone trzy lata. Wówczas może być przewożone z tyłu samochodu, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa. W praktyce przepis ten dotyczy auta 5-osobowego, ponieważ w przypadku samochodu 7-9 osobowego nie ma problemu z zainstalowaniem dodatkowego, trzeciego fotelika.

Przewożenie dzieci w samochodzie – fotelik musi być odpowiednio dobrany

Bardzo istotną zmianą jest również nałożenie na rodzica lub opiekuna obowiązku dostosowania wymiarów fotelika dla dziecka do jego masy ciała oraz wzrostu, a także zamontowanie fotelika samochodowego zgodnie z zaleceniami producenta. Niestosowanie się do tych przepisów może skutkować karą grzywny.

Nowe przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego nie zmieniają nakazu przewożenia dzieci w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy. Zmiany nie obejmują również dotychczasowych przepisów, które dotyczą wyłączenia z zasad przewożenia dzieci: pojazdu Policji, straży miejskiej, Straży Granicznej, taksówek czy specjalistycznego środka transportu sanitarnego.

Podstawka do samochodu – od jakiego wieku?

Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika? Jak wynika z obecnych zapisów prawnych, większe dziecko nie musi korzystać z fotelika samochodowego. W jego przypadku użyć podkładki dla dziecka do samochodu. Przepisy określają, iż podstawkę zamiast fotelika można stosować, gdy dziecko waży powyżej 25 kilogramów. Większość podkładek przeznaczona jest dla dzieci ważących nie więcej niż 36 kg. Tym bardziej, iż od tego momentu dziecko może jeździć zarówno bez fotelika, jak i bez podstawki.

Należy jednak brać pod uwagę, iż zastosowanie podkładki zamiast fotelika nie jest do końca bezpieczne i eksperci nie zalecają takiego rozwiązania. W momencie wypadku czy groźnej sytuacji na drodze podstawka nie zapewnia całkowitej ochrony karku i głowy z powodu braku zagłówka. Brak również jakiekolwiek ochrony bocznej, co skutkuje tym, iż w chwili uderzenia z boku dziecko narażone jest na poważne obrażenia.

Przewożenie dzieci w aucie. Dziecko w foteliku z przodu – czy to dozwolone?

Opisane wyżej przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem. Jednak samo przestrzeganie tych przepisów nie zapewni maksymalnego bezpieczeństwa pociechom i rodzice sami powinni zadbać o pewne aspekty, które mogą zwiększyć jego poziom.

Po pierwsze, pomimo, iż prawo zezwala na przewożenie przewożenie dziecka z przodu auta w foteliku tyłem do kierunku jazdy, należy pamiętać, iż dziecko najbezpieczniejsze będzie w tylnej części samochodu. W momencie zderzenia wybuchająca poduszka powietrzna może bowiem zrobić krzywdę dziecku, więc należy je lokować albo z tyłu, jeżeli poduszki są włączone albo wyłączyć poduszki i maksymalnie oddalić fotelik od miejsca ewentualnego niekontrolowanego wybuchu poduszki, tak by nie uszkodziła ona malucha. Wielu producentów oferuje możliwość montażu przycisku wyłączającego poduszkę podczas przewożenia dziecka z przodu.

Innym sposobem, za pomocą którego rodzice mogą podnieść poziom bezpieczeństwa dziecka, jest korzystanie z urządzeń sprawdzonych producentów. Czasem cena fotelika może odbić się na komforcie i bezpieczeństwie malucha, wobec czego podczas jego zakupu nie należy szukać oszczędności.

Dziecko w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika?

Od 1 stycznia 2022 obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Kary za większość wykroczeń zostały znacząco podwyższone. Za złamanie przepisów dotyczących sposobu przewożenia dzieci w samochodzie wysokość grzywny została podwyższona o 100%. Jeszcze do niedawna za jazdę bez fotelika groziło 150 złotych mandatu – aktualnie stawka wynosi 300 złotych i 6 punktów karnych.

Bezpieczeństwo niemowląt podczas jazdy samochodem

O ile starsze dzieci narażone są przede wszystkim na urazy związane z nieprawidłowo dobranym fotelikiem czy też niewłaściwym zapięciem dziecka, o tyle niemowlęta i roczne maluchy wystawione są na zagrożenia innego typu. Niejednokrotnie zdarza się, iż choćby całkiem małe brzdące opanowują sztukę rozpinania pasów, o czym prowadzący samochód rodzic zwykle nie wie, dopóki nie spojrzy na dziecko. Co roku słyszymy też mrożące krew w żyłach historie o dzieciach pozostawionych przez rodziców w samochodzie – przytłoczeni nadmiarem obowiązków i żyjący w wiecznym pędzie dorośli zapominają o pozostawionym w samochodzie dziecku. Czy tak nieprzewidzianych sytuacji da się uniknąć?


A więc jak przewozić niemowlę w samochodzie? Z pomocą przychodzi nowa propozycja marki Cybex: klamra SensorSafe. Specjalna nakładka na pasy bezpieczeństwa połączona jest z aplikacją na telefonie. System alarmuje kierowcę o rozpięciu pasów, pozostawieniu dziecka w aucie czy choćby o zbyt długo trwającej podróży, w której powinniśmy zrobić przerwę. Niewątpliwym plusem dla rodziców niemowląt jest też informacja, czy dziecku nie jest za zimno albo za gorąco.

Zobacz także: Dziecko miało 90% szans na przeżycie wypadku. Gdyby było zapięte w foteliku samochodowym

Przewożenie dzieci w samochodzie: Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Bez fotelika może podróżować dziecko, które:

  • Ma ukończony trzeci rok życia – jak wspomnieliśmy wyżej: pod warunkiem, iż autem podróżuje trójka dzieci. W przeciwnym wypadku kryterium wieku nie ma znaczenia.
  • Ma powyżej 150 cm wzrostu – najważniejsze kryterium.
  • Ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg.

Rodzice pytają o przewożenie dziecka w samochodzie – przepisy 2022

Od jakiego wzrostu bez fotelika?

Bez fotelika mogą podróżować dzieci mające powyżej 150 cm wzrostu.

Fotelik samochodowy – do kiedy?

W foteliku musi być przewożone każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku.

Do ilu lat dziecko w foteliku?

Ostatnia nowelizacja przepisów zniosła zasadę dotyczącą wieku – aktualnie niezależnie od wieku każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku.

Jaki wzrost bez fotelika?

Aby przewozić dziecko bez fotelika, musi mieć ono co najmniej 150 cm wzrostu.

Od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki?

W momencie kiedy osiągnie 150 cm wzrostu może jeździć zarówno bez fotelika, jak i bez podstawki.

Idź do oryginalnego materiału