Przez całe życie służył polskiemu morzu. Odszedł kpt. ż.w. Leszek Górecki

5 godzin temu
Zdjęcie: Przez całe życie służył polskiemu morzu. Odszedł kpt. ż.w. Leszek Górecki


Przez ponad pół wieku współtworzył polską gospodarkę morską, szkolił przyszłych oficerów i angażował się w ochronę morskiego dziedzictwa. Kpt. ż.w. Leszek Górecki, były dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, pozostawił po sobie trwały ślad w historii polskiego morza. Jego odejście jest dużą stratą dla całego środowiska morskiego.

Kapitan żeglugi wielkiej Leszek Górecki należał do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego środowiska morskiego. Przez dziesięciolecia był związany zarówno z administracją morską, jak i szkolnictwem morskim oraz organizacjami skupiającymi ludzi morza.

W latach 1976–-1982 pełnił funkcję dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, a wcześniej i później sprawował szereg odpowiedzialnych stanowisk związanych z bezpieczeństwem żeglugi oraz funkcjonowaniem polskiej marynarki handlowej.

W trakcie swojej wieloletniej kariery zawodowej był m.in. pilotem pełnomorskim, przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej dla Oficerów Polskiej Marynarki Handlowej przy Urzędzie Morskim w Gdyni oraz przewodniczącym Morskiej Komisji Dyscyplinarnej dla oficerów i kapitanów polskiej floty handlowej. Przez wiele lat wykładał również na Wydziale Nawigacyjnym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami przyszłych oficerów.

Szczególne miejsce w jego działalności zajmowało środowisko kapitańskie. Był współzałożycielem oraz pierwszym, wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni, a później jego honorowym przewodniczącym. Należał także do grona współzałożycieli Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza, aktywnie angażując się w działania na rzecz zachowania morskiego dziedzictwa Polski.

Za swoją działalność zawodową i społeczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi i branżowymi, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznakami Zasłużony Pracownik Morza, Zasłużony Ziemi Gdańskiej i Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W ostatnim czasie został także laureatem nagrody Zdobywca Mórz i Oceanów, wyróżnienia przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym dla środowiska akademickiego i morskiego przez Uniwersytet Morski w Gdyni.

Dla wielu pokoleń marynarzy, kapitanów i pracowników administracji morskiej pozostanie autorytetem, wychowawcą oraz człowiekiem, który przez całe życie działał na rzecz rozwoju polskiej gospodarki morskiej i umacniania znaczenia Polski na morzu.

Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

MSZA ŚWIĘTA zostanie odprawiona w intencji Zmarłego w czwartek, 25 czerwca 2026 roku o godz. 12:00 w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni (ul. Portowa 2). UROCZYSTOŚĆ POGRZEBOWA odbędzie się o godz. 13.30 na Cmentarzu Witomińskim (ul. Witomińska 76).

Idź do oryginalnego materiału