“Przyszliśmy pełni obaw”. Okrągły stół ws. zmian w prawie autorskim

5 dni temu
Premier Donald Tusk oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkali się w środę w centrum "Dialog" z przedstawicielami mediów ws. zmian w prawie autorskim. Na zorganizowany okrągły stół zaproszeni zostali redaktorzy naczelni i szefowie organizacji reprezentujący wydawców - sygnatariuszy listu otwartego w sprawie zmian w prawie autorskim, skierowanego do premiera w marcu tego roku.

- Przyszliśmy na to spotkanie pełni obaw i przypuszczaliśmy, iż będzie to taki teatr polityczny, wysłuchanie, pokiwanie głową i na tym to się skończy. A ku naszemu zaskoczeniu, premier Donald Tusk powiedział bardzo ważne słowa, np. o tym, iż “media są esencją demokracji” - przyznał po spotkaniu Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska.

- Media, artyści, twórcy muszą być chronieni i muszą czuć opiekę i wsparcie państwa. Szukamy dobrego zapisu, który zapewni to bezpieczeństwo w starciu z gigantami polskim mediom. Jutro mamy pierwszą komisją kultury w Senacie. Mam nadzieję, iż w najbliższych dniach przygotujemy wspólnie rozwiązanie - zapewniła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zaproszenie premiera to reakcja na ubiegłotygodniowy apel wydawców oraz dziennikarzy polskich mediów do polityków, by zmienili uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych. W apelu podkreślono, iż w trakcie uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym zlekceważono ich postulaty, o których realizację zabiegali.
Idź do oryginalnego materiału