Pytania na rozprawie frankowej. O co może zapytać nas sąd?

3 miesięcy temu

Choć na rozprawę frankową wiele osób czeka z niecierpliwością, to samo stawienie się w sądzie jest dla większości przeżyciem stresującym. Poczucie to potęguje świadomość, iż niezbędny element każdego procesu stanowi przesłuchanie. O co na rozprawie może zapytać Frankowicza sąd? Jak odpowiadać na te pytania? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na wstępie należy przede wszystkim wyjaśnić, iż Frankowicze przygotowujący się do rozprawy nie powinni mieć zbyt wielu powodów do obaw. Sąd bowiem najczęściej pyta o podstawowe okoliczności sprawy, a zadaniem osoby posiadającej kredyt w CHF jest jedynie odpowiadać zgodnie z prawdą. W zdecydowanej większości pytania te nie są podchwytliwe i na pewno nie mają na celu zdyskredytować Frankowicza. Sąd zadaje je po to, by nakreślić kontekst i zarysować okoliczności zaciągnięcia problematycznego kredytu. Pytania te ułatwią również identyfikację klauzul abuzywnych w umowach zawieranych z bankami.

Jaki przebieg ma przesłuchanie Frankowicza?

Ważne, by na przesłuchanie wstawić się do odpowiedniego sądu punktualnie. Przy sobie należy mieć dokument potwierdzający tożsamość. Jako pierwszy pytania do Frankowicza kieruje sąd. Później o różne kwestie mogą kredytobiorcę pytać jego pełnomocnik a na końcu pełnomocnik pozwanego banku. W zależności od indywidualnych niuansów całe przesłuchanie może trwać od kilkunastu minut do około godziny. Jak należy zeznawać w sprawie frankowej? Przede wszystkim zgodnie z prawdą oraz ze swoją wiedzą. jeżeli na dane pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, gdyż nie znamy pewnych okoliczności lub o nich zapomnieliśmy, to wyraźnie należy to powiedzieć. To samo tyczy się sytuacji, gdy nie rozumiemy zadanego pytania. Taki fakt powinno się zgłosić i poprosić o doprecyzowanie.

Najczęstsze pytania na rozprawie frankowej

Pytania na rozprawie frankowej mogą być różne. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania danej sprawy i jej indywidualnych uwarunkowań. Istnieje jednak pewien zestaw pytań, które na rozprawach dotyczących kredytów CHF pojawiają się w zasadzie za każdym razem. Są to m.in.:

  • Kiedy został zaciągnięty kredyt we frankach?
  • W jakim celu zaciągnięty został kredyt?
  • Dlaczego zdecydowano się na kredyt w obcej walucie?
  • Dlaczego zdecydowano się na kredyt we frankach szwajcarskich?
  • Czy nieruchomość kupiona z kredytu frankowego była wynajmowana?
  • Czy prowadzisz albo prowadziłeś działalność gospodarczą?
  • Czy kredyt był związany z prowadzoną działalnością gospodarczą?
  • Czy w momencie zaciągania kredytu we frankach kredytobiorca miał zdolność kredytową w złotówkach?
  • W jaki sposób kredytobiorca dowiedział się o możliwości zaciągnięcia kredytu we frankach szwajcarskich?
  • Jakie wykształcenie posiadał kredytobiorca w chwili zaciągnięcia kredytu CHF?
  • Czy kredytobiorca otrzymał od banku porównanie rat we CHF i PLN?
  • Czy byłeś namawiany do zaciągnięcia kredytu frankowego?
  • Czy kredytobiorca zapoznał się/przeczytał całą umowę kredytu, czy tylko zapoznał się z harmonogramem rat?
  • Czy zgłoszone były jakiekolwiek uwagi do zapisów umowy kredytowej?

Oczywiście nie jest to katalog zamknięty. Sąd może mimo wszystko zaskoczyć nas pewnymi pytaniami, co będzie wynikać ze stopnia skomplikowania naszego przypadku.

Sprawdź: Ugoda frankowa – na czym polega? Czy warto ją zawierać?

Jak odpowiadać na powyższe pytania?

Tak jak zostało wspomniane – na powyższe pytania należy zawsze odpowiadać zgodnie z prawdą i własną wiedzą. Najlepiej też udzielać zwięzłych i bardzo konkretnych odpowiedzi, by uniknąć nieścisłości. Te na pewno zostaną wychwycone przez sąd i pełnomocnika banku, co będzie rodzić kolejne pytania i narazi nas na dodatkowy stres. Oczywiście wszystkie odpowiedzi kierujemy do sądu, stosując znaną formułę „Wysoki Sądzie”.

Pytania na rozprawie frankowej – co to ma na celu?

Choć praktyka pokazuje, iż zdecydowana większość spraw frankowych kończy się wyrokami korzystnymi dla Frankowiczów, sąd w każdym przypadku musi dokładnie poznać wszelkie okoliczności tego, jak doszło do zawarcia umowy kredytowej i czy rzeczywiście zawierała ona znamiona abuzywności. Niezbędne jest również sprawdzenie świadomości kredytobiorcy co do ryzyka wynikającego z zaciągnięcia kredytu w walucie obcej, a także zbadanie tego, czy do podpisania umowy nie został zmuszony bądź nakłoniony nieprawdziwymi obietnicami czy założeniami. Wiele osób nie zdaje sobie choćby sprawy, a na ilu etapach finalizacji umowy kredytowej mogło dojść do różnych nieprawidłowości, będących podstawą do zakwestionowania legalności takiego kontraktu.

Pytania na rozprawie frankowej – profesjonalna pomoc prawna

Pytania na rozprawie frankowej – profesjonalna pomoc prawna

Choć przesłuchanie na rozprawie Frankowej nie powinno nas paraliżować, mimo wszystko warto się do niego przygotować. O wiele łatwiej wówczas odpowiada się na pytania sądu oraz pełnomocników. To kolejny argument za tym, by sprawę dotyczącą kredytów CHF powierzyć do prowadzenia doświadczonemu na tym gruncie prawnikowi.

Kancelaria prawna Wrocław Sobota Jachira od lat specjalizuje się w prowadzeniu spraw Frankowiczów. Oferujemy bezpłatną analizę umowy kredytowej , a także kompleksowe wsparcie na każdym etapie postępowania. Oceniamy szanse na wygranie sprawy i szacujemy ewentualne korzyści, jakie przed sądem jest w stanie wywalczyć Frankowicz. Reprezentujemy go, doradzamy, pomagamy skompletować niezbędne dokumenty oraz przygotować się do rozprawy.

Jeśli potrzebują państwo pomocy prawnej związanej z kredytem w CHF, zapraszamy do kontaktu.

[email protected]

71 737 37 22

Kancelaria frankowa Sobota Jachira

Idź do oryginalnego materiału