- Celem zmian jest zniesienie dla Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny, w przypadku realizacji świadczeń w oddziale dziennym, obowiązku realizacji w miejscu udzielania tych świadczeń obowiązku szkolnego w czasie roku szkolnego.
- Realizacja tych świadczeń w oddziale dziennym odbywać się będzie wraz z realizacją obowiązku szkolnego w czasie roku szkolnego.
- W przypadku oddziałów dziennych funkcjonujących bez szkół, pacjent – uczeń realizuje obowiązek szkolny w innym miejscu, np. w szkole, do której regularnie uczęszcza, albo w formie edukacji domowej.
Krytyka nowelizacji
W trakcie prac legislacyjnych proponowane zmiany były krytykowane.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło uwagę, iż zniesienie dla Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny realizacji przez uczniów przebywających w ww. podmiocie leczniczym obowiązku szkolnego w czasie roku szkolnego w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych jest rozwiązaniem niekorzystnym dla dzieci i uczniów.
Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży zwróciła natomiast uwagę, iż wprowadzany nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży jest skoncentrowany na współpracy wewnątrzsektorowej oraz międzysektorowej, a zatem zniesienie realizacji obowiązku szkolnego w miejscu udzielania świadczeń dla psychiatrycznych rehabilitacyjnych oddziałów dziennych dla dzieci i młodzieży jest niezgodne z założeniami w/w modelu. Zaznaczyła, iż do oddziału dziennego są kierowani pacjenci, którzy mają zdiagnozowane zaburzenia psychiczne i u których w związku z powyższym występują duże trudności w zakresie realizacji obowiązku szkolnego. Niezwykle istotna zatem jest kooperacja ze środowiskiem szkolnym i możliwość wzmacniania umiejętność szkolnych u dziecka/nastolatka.
Wprowadzona zmiana
Pomimo głosów krytycznych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 11.10.2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. z 2022 r. poz. 2184) wprowadzono zmiany dla centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny. Realizacja świadczeń w oddziale dziennym odbywa się wraz z zapewnieniem realizacji obowiązku szkolnego w:
a) miejscu udzielania świadczeń w czasie roku szkolnego przez:
– uczęszczanie do oddziału specjalnego lub szkoły specjalnej zorganizowanych w podmiocie leczniczym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 128 ust. 3 ustawy z 14.12.2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 737; dalej: PrOśw) lub
– realizację w podmiocie leczniczym, w którym nie zorganizowano szkoły specjalnej, zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, zgodnie z art. 128 ust. 4-8 PrOśw, lub
– umożliwienie realizacji w podmiocie leczniczym indywidualnego nauczania zorganizowanego na podstawie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania w sposób stacjonarny, na podstawie art. 127 ust. 2 i 16 PrOśw, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 127 ust. 20 PrOśw, lub
– umożliwienie realizacji w podmiocie leczniczym indywidualnego nauczania zorganizowanego na podstawie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w indywidualnym kontakcie z nauczycielem lub nauczycielami, na podstawie art. 127 ust. 2 i 16a PrOśw, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 127 ust. 20 PrOśw lub
b) szkole, do której świadczeniobiorca uczęszczał przed przyjęciem do tego oddziału lub do której został przyjęty w trakcie pobytu w oddziale, o ile jest to korzystne dla procesu zdrowienia świadczeniobiorcy.
Etap legislacyjny
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6.8.2024 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. z 2024 r. poz. 1226) obowiązuje od 1.9.2024 r.