Remontowa Shipbuilding S.A. rozpocznie budowę szóstego niszczyciela min typu Kormoran II

gospodarkamorska.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


We wtorek 15 października 2024 roku o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się uroczystość rozpoczęcia cięcia pierwszej blachy do budowy szóstego z serii niszczyciela min typu„Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Nowy okręt otrzyma nazwę Czajka.

Okręt zostanie zbudowany przez konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. Jednostki tej serii powstają pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Polski Rejestr Statków, na podstawie projektu wykonanego przez należące do REMONTOWA HOLDING biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting.

Budowa nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran II w stoczni Remontowa Shipbuilding rozpoczęła się przed 10 laty. 25 kwietnia 2014 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy prototypowej jednostki, która po podniesieniu bandery w 2017 roku otrzymała nazwę ORP Kormoran (601). Okręt został zaprojektowany i zbudowany w formule pracy rozwojowej. Jego dotychczasowa eksploatacja pozwoliła na wprowadzenie modyfikacji w budowie i wyposażeniu następnych, seryjnych niszczycieli min. Dzięki nim ORP Albatros i ORP Mewa przekazane zamawiającemu w 2022 roku jak również trzy kolejne zakontraktowane jednostki będą posiadać optymalne zdolności operowania w trudnych warunkach hydrometeorologicznych. Zasadnicze i najbardziej znaczące zmiany dotyczą uzbrojenia artyleryjskiego oraz podwodnych systemów przeciwminowych.

Znajdujące się w służbie ORP Kormoran (601), ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) znajdują się w składzie 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia.

Niszczyciele min typu Kormoran II są przeznaczone do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych pozostałych zarówno w toni wodnej jak i na dnie akwenów. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów przeciwminowych NATO, EU oraz wielonarodowych sił koalicyjnych).

Główne parametry niszczyciela min typu Kormoran II:
• wyporność: do 850 t
• długość całkowita: 58,50 m
• szerokość maks.: 10,30 m
• zanurzenie : 2,7 m
• załoga: 48 osób ( plus 6 dodatkowo zaokrętowanych)

Przyszły ORP Czajka (606) nie będzie pierwszym dzierżącym tę nazwę. Wcześniej taka należała do trałowca bazowego proj. 206F, przebudowanego następnie do niszczyciela min proj. 206FM (kod NATO: Krogulec), który znajdował się w służbie w latach 1966-2021, w składzie 13. Dywizjonu Trałowców 8. FOW. Pierwszym, w latach 1921-1931, był trałowiec typu FM, ex-niemiecki FM-28, następnie trałowiec typu Jaskółka, w służbie polskiej w latach 1936-1939, po przejęciu przez Niemców w składzie Kriegsmarine do 1945 roku, potem ponownie pod biało-czerwoną banderą od 1946 do 1966 roku.

Jednostka, której budowa rozpocznie się 15 października, jest trzecią z w tej chwili budowanych w gdyńskiej stoczni. Aktualnie trwa budowa dwóch okrętów tej serii, ORP Jaskółka (604) i ORP Rybitwa (605), przy czym pierwszy z nich został już zwodowany. Wszystkie wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.

Realizacja kontraktu na budowę serii sześciu nowoczesnych niszczycieli min oraz dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) programu "Delfin", a także przekazana już seria sześciu wielozadaniowych holowników pr. B860 ma umacniać pozycję Remontowa Holding S.A jako sprawdzonego i wiarygodnego partnera Marynarki Wojennej w procesie modernizacji polskiej floty.

Idź do oryginalnego materiału