Rewolucja w listach poleconych. Zacznie się 1 lipca, nie trzeba będzie chodzić na pocztę

5 godzin temu
1 lipca wejdą w życie zmiany, które będą kolejnym gwoździem do trumny papierowych listów poleconych i awizo. Powiększy się grono podmiotów, które muszą korzystać z e-Doręczeń, czyli elektronicznego odpowiednika listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. A to jeszcze nie koniec pocztowej rewolucji.


"Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru" – czytamy na stronie rządowej o e-Doręczeniach.

1 stycznia 2025 roku wszystkie podmioty publiczne, zawody zaufania publicznego oraz jednostki edukacyjne wprowadziły tę usługę. Systemem zarządzą m.in. Poczta Polska.

Kto musi wysyłać i odbierać e-Doręczenia? Lista podmiotów stale się powiększa


E-Doręczenia to prawdziwa rewolucja w biurokracji, więc jest wprowadzana etapami. w tej chwili takie podmioty mają obowiązek korespondowania z nami (i innymi) za pośrednictwem skrzynek elektronicznych ADE (jeszcze do tego przejdziemy):

Podmioty publiczne:


Organy administracji rządowej i obsługujące je jednostki budżetowe.

Inne organy władzy publicznej (w tym organy kontroli państwowej i ochrony prawa) oraz obsługujące je jednostki budżetowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i KRUS oraz zarządzane przez nie fundusze.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej, państwowe fundusze celowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, PAN i tworzone przez nią jednostki organizacyjne, państwowe i samorządowe instytucje kultury, inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone w celu wykonywania zadań publicznych.

Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, związki metropolitalne oraz samorządowe zakłady budżetowe (w zakresie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego).

Inne podmioty, które wykonują zadania publiczne, są finansowane ze środków publicznych i podlegają kontroli państwowej lub samorządowej.



Osoby wykonujące zawody zaufania publicznego:


Adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny, rzecznik patentowy, notariusz.


Podmioty niepubliczne:


Rejestrujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) od 1 stycznia 2025 r.

Składające wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) od 1 stycznia 2025 r.


Od 1 lipca 2025 r. do tej listy zostanie dodana też nowa kategoria:


Podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r. – w przypadku dokonywania zmian we wpisie po 30 czerwca 2025 r. (art. 152 ust. 2 ustawy).


Co to tak naprawdę oznacza? Mowa tu o przedsiębiorcach zarejestrowanych w CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) przed 1 stycznia 2025 roku, dla których obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń pojawi się z chwilą dokonania przez nich jakiejkolwiek zmiany we wpisie do CEiDG po 30 czerwca 2025 roku.

Jeśli taki przedsiębiorca nie dokona żadnej zmiany we wpisie po tej dacie, obowiązek ten powstanie dla niego w terminie późniejszym, określonym w innym przepisie (wstępnie wskazywany jest 1 października 2026 r. na podstawie art. 152 ust. 3 tej samej ustawy).

Co nas jeszcze czeka w przyszłości? 1 października 2029 r. ten obowiązek spadnie również na jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe – w zakresie publicznej usługi hybrydowej (art. 155 ust. 6 ustawy), a także na sądy, trybunały, komorników, prokuraturę, organy ścigania i Służbę Więzienną. Pełny harmonogram znajdziemy tutaj.

Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń?


Co potrzeba do korzystania z e-Doręczeń? Internet... i skrzynka ADE


Konieczne będzie też utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych (ADE) na stronie e-Doręczeń, a potem aktywowanie konta na mObywatelu (poniżej schemat, a tutaj poradnik). Ta możliwość jest bezpłatna i już jest dostępna, więc można przygotować się do nadchodzących zmian.

Przesyłane dokumenty mają być szyfrowane, chronione hasłem i trafiać bezpośrednio do odpowiedniej osoby (adresy ADE są unikalne). "Gdy je odbierasz, wiesz, kto je wysłał i masz pewność, iż nikt się nie podszywa pod tę osobę czy instytucję. Przesłane dokumenty pozostają nienaruszone. Możesz również pobrać prawnie ważne dowody na to, kto i kiedy je wysłał i odebrał" – zapewniają rządzący.

Główny cel tych zmian to po prostu możliwość wysłania lub odebrania np. urzędowego listu poleconego online, czyli kiedy chcemy, bo internet nigdy się nie zamyka i gdzie chcemy: nie trzeba udawać się na pocztę, a awizo staje się bezużyteczne.

Idź do oryginalnego materiału