Rewolucja w uldze termomodernizacyjnej. Co możesz odliczyć i jak skorzystać z nowych przepisów

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istock/Aleksandr Potashev


Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi termomodernizacyjnej. Największa zmiana to wykluczenie możliwości odliczenia zakupu oraz montażu kotłów gazowych i olejowych, co wywołuje niemałe emocje wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Niestety, na tym zmiany się nie kończą.
1 stycznia 2025 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące ulgi termomodernizacyjnej, wprowadzone na mocy Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 19 grudnia 2024 roku. Dokument zmienia listę materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które można uwzględnić w odliczeniach podatkowych. Wprowadzone zmiany mają na celu promocję bardziej ekologicznych rozwiązań.


REKLAMA


Zobacz wideo Paweł Lachman: Brakuje stabilizacji prognoz i racjonalizacji cen energii


Czy ulga termomodernizacyjna będzie w 2025 roku? Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia
Zmiany wprowadzone w uldze termomodernizacyjnej pozwalają między innymi na odliczenie kosztów zakupu i montażu magazynów energii lub ciepła. To rozwiązanie skierowane nie tylko do prosumentów, ale także osób chcących zwiększyć efektywność energetyczną swoich domów. Jak wskazuje resort klimatu, maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tysięcy złotych dla jednej osoby, a w przypadku małżeństw aż 106 tysięcy złotych. Aby skorzystać z ulgi, należy uwzględnić ją w rocznym zeznaniu podatkowym, dołączając formularz PIT/O. Nowe przepisy mają na celu promowanie ekologicznych technologii.


Rozszerzamy zakres ulgi termomodernizacyjnej! Od nowego roku można odliczyć także zakup i montaż magazynu energii lub ciepła. To dobra propozycja nie tylko dla prosumentów. Można odliczyć choćby do 53 tysięcy złotych


- powiedziała Paulina Hennig-Kloska, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zobacz też: Fiskus wprowadza zmiany w prawie. Te osoby będą musiały zapłacić podatek od ogrodzenia
Ulga termomodernizacyjna skierowana jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną swoich budynków. Dzięki niej można odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z realizacją prac termomodernizacyjnych. Prawo do skorzystania ze wsparcia mają osoby rozliczające się według skali podatkowej, płacące podatek liniowy w wysokości 19 procent lub korzystające z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Czy okna można odliczyć od podatku? Rozszerzono listę wydatków objętych ulgą
Nowe przepisy wykluczają możliwość odliczenia od podatku kosztów zakupu i montażu kotłów gazowych oraz olejowych, a także zbiorników na gaz i olej. Zmiana ta ma na celu promowanie ekologicznych i przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych. Jednocześnie ulga termomodernizacyjna wciąż obejmuje inne źródła energii, takie jak kotły na biomasę, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów, czy koszty podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, jeżeli energia pochodzi z biogazu lub biometanu. Nowe regulacje precyzują także zasady odliczania pomp ciepła, które teraz muszą być częścią instalacji przeznaczonej do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody użytkowej. Podobne zmiany dotyczą kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Wcześniej ulga obejmowała te urządzenia wraz z "osprzętem", natomiast w tej chwili mowa jest o "infrastrukturze niezbędnej do korzystania" z tych technologii. Co ważne, wprowadzono odliczenia związane z zakupem i instalacją magazynów energii lub ciepła, a także rozszerzono listę wydatków objętych ulgą - uwzględniono koszty montażu stolarki okiennej, drzwiowej i bram garażowych. Co więcej, ulga obejmuje teraz również ocieplanie dachów.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału