Federacja Rosyjska częściowo zawiesiła stosowanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z kilkoma Państwami (UPO), w tym z Polską[1]. Efektem mogą być poważne konsekwencje dla podmiotów operujących w Rosji lub współpracujących z rosyjskimi podmiotami, w tym polskich przedsiębiorców.
Skutki zawieszenia UPO
Wśród zawieszonych postanowień, szczególne znaczenie dla przedsiębiorców mogą mieć postanowienia UPO, które dotyczą:
- zasad opodatkowania przychodów podlegających podatkowi u źródła (dywidendy, licencje, odsetki, usługi niematerialne etc.) – tego typu płatności będą mogły być opodatkowane jedynie według stawki krajowej bez możliwości zastosowania zwolnienia lub niższej stawki na podstawie UPO,
- unikania podwójnego opodatkowania w przypadku niektórych kategorii dochodu, np. dochodów z zatrudnienia – niektóre dochody będą mogły być opodatkowane w obu państwach, które zawarły UPO a nie tylko jednym z nich,
- zasad ustalania zakładu zagranicznego – organy podatkowe w Rosji będą mogły uznać działalność gospodarczą podmiotów zza granicy za utworzenie zakładu podatkowego na terytorium Rosji i w efekcie opodatkować dochody tych podmiotów,
- równego traktowania podatników zagranicznych oraz krajowych.
Moc obowiązywania dekretu
Zgodnie z treścią dekretu zawieszenie nie dotyczy całej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale niektórych jej postanowień.
Jednocześnie standardowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie regulują trybu ich zawieszenia. W konsekwencji praktycy dyskutują na temat mocy obowiązującej dekretu.
Na dzień pisania tego artykułu nie pozostało znana reakcja Polski na jednostronne zawieszenie UPO.
Z zainteresowaniem śledzimy stanowisko organów podatkowych i instytucji państwowych dotyczących powyższego zagadnienia. O kolejnych zmianach będziemy informować na bieżąco.
[1] Na podstawie Dekretu Prezydenckiego z dnia 8 sierpnia 2023 r. nr 585 Указ Президента Российской Федерации от 08.08.2023 № 585 ∙ Официальное опубликование правовых актов (pravo.gov.ru)