Rozliczenie dofinansowania wynagrodzeń z art. 15gga

prawnikdlakonsumenta.pl 4 lat temu

W poprzednim poście wspominałem o problemie dotyczącym wynagrodzeń studentów. Zapowiedziałem tam również opisanie procedury jaką jest rozliczenie dofinansowania wynagrodzeń z art. 15gga. Informację na temat wniosku znajdziecie tutaj:

Wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników już dostępny!

Rozliczenie dofinansowania wynagrodzeń z art. 15gga

O tym jakie dokumenty należy złożyć mówi nam Umowa o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy, która jest załącznikiem do wniosku. Termin na rozliczenie określony jest w §2 ust. 5 i wynosi 30 dni od zakończenia okresu dofinansowania. Okres dofinansowania kończy się wraz z końcem trzeciego miesiąca kalendarzowego, w którym otrzymaliśmy dofinansowanie.

Dokumenty

W §3 ustawodawca określił sposób udokumentowania wykorzystania środków z dofinansowania:

  1. dokumenty potwierdzające prawidłowość wykorzystania środków, o których mowa w §1 ust.1; – najprościej w formie potwierdzenia przelewów wynagrodzeń.
  2. dokumenty potwierdzające zatrudnienie pracowników, na wynagrodzenia których otrzymał dofinansowanie, przez okres wskazany w §2 ust.2. – umowy o pracę, umowy zlecenia etc.
  3. w szczególnych przypadkach na żądanie Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy należy dostarczyć „Wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń wypłacanych z FGŚP” sporządzony wg wzoru. – dokładnie ten, który przesłaliśmy wraz z wnioskiem.

To właśnie z punktem drugim wiąże się ryzyko podejmowane przez niektórych, a mianowicie zgłaszanie umów zleceń dotyczących studentów, o którym wspominałem tutaj.

Kontrola wydatkowania środków

Osoby upoważnione przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy mają prawo przeprowadzenia kontroli u Beneficjenta w zakresie przestrzegania postanowień umowy, wydatkowania środków zgodnie z warunkami określonymi w umowie i we Wniosku oraz w zakresie adekwatnego udokumentowania i wykorzystania tych środków. Termin na przeprowadzenie kontroli to aż 3 lata!

Zwrot środków

W przypadku wykorzystania przez Beneficjenta środków niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania środków nienależnie lub w nadmiernej wysokości Beneficjent zobowiązany jest do zwrotu tej części pomocy. Co istotne zwrot następuje wraz z ODSETKAMI w wysokości jak dla zaległości podatkowych liczonymi OD DNIA PRZEKAZANIA ŚRODKÓW na rachunek bankowy beneficjenta.

W przypadku gdy jedno z oświadczeń składanych przez beneficjenta podczas składania wniosków okaże się fałszywe zwrotowi podlega cała kwota świadczenia. Oświadczenia te znajdują się we wniosku oraz w art. 15gga ust.6 pkt 2-7 ustawy, który możecie przeczytać tutaj

Idź do oryginalnego materiału